Kıyıp da atamadığınız eşyalar sağlığınızı tehlikeye atıyor!

Herkes yiyeceklerin son kullanma tarihi olduğunu bilir ya özel eşyalarınızın? Şahsi olarak çok sık kulandığımız ürünler uzun sürenin kulanımında tam bir bakteri yuvasına dönüyor. İşte o hassas eşyalar...

22 Ağustos 2017, Salı 11:41
A A
Dezenfaktanlar

Dezenfaktanlar

Hijyen konusunda ne kadar dikkatli olursanız olun evinizdeki çoğu şey aslında sağlığınızı tehdit ediyor.  Dezenfektanlar yaklaşık olarak 3 ay sonunda daha az etkili olmaya başlarlar. Dezenfe etmeyen dezenfektan ile temizlik yapmanın hiç bir anlamı yoktur.

Emzik

Emzik

Aslında emziklere bütün aileler dikkat eder ama süre konusunda ayrı fikre sahip olmayabilirz. Hijyen ve sağlık için 2 ayda bir değiştirilmesi gerken emzikler kırılma çatlama oluyorsas hemen değiştirilmesi gereklidir. 

Havlu

Havlu

Anneniizn çeyizinden kalan havluyu kulanmak çok manidar ve duygusal anlara yol açabilir. Fakat 2 haftada bir yıkanmış havlu asla temiz olmaz çünkü havlular suları üstünde tutarak üstlerinde mantar oluşumunu sağlar.

Koşu ayakkabısı

Koşu ayakkabısı

Yaklaşık 400 km koştuktan sonra ayakkabılarınız şekilerini kaybetmeye başlar. Bu da eklemlerinizi incitmeye başlar. Eğer çok fazla egzersiz yapıyorsanız yani 1 yıldan önce 400 km civarı koşuyorsanız ayakkabılarınızı önceden değiştirebilrsiniz.

Lif

Lif

Vücüdumuz ile en çok haşır neşir olan eşya olan lif vücüdumuzun bütün kirini alıp götürüp bizleri tertemiz yapıyor olabilir fakat kendisi o kadar masum değiş. Üstünde kirleri barındıran lifler sıcak suyu emmelerinden dolayı mantar oluşturular. 6 ayda bir lif değiştirmek sizin sağlığınız için çok önemli.

Diş fırçası

Diş fırçası

Kimse diş fırçasını 1 yıl kulanmaz diye tahmin ediyoruz ki. Bilimde bizimle aynı fikirde diş fırçalara diş eti sağlığınız için 3 ayda bir değiştirilmeli.

Parfüm

Parfüm

Nice insanlar var ki parfümlerini ilelebet kulanmayı tercih ediyor. Fakat çok yanlış bir anlaşılma var parfümlerin bizlere hizmet sunacağı maksimum 3 yıl ömürleri var. Zaman geçtikçe kimyasal yapısı değişen yapısından dolayı pek tavsiye etmiyoruz. Ve de parfümlerinizi korumak istiyorsanız karanlık ve kuru ortamda saklayınız.

3-4-5'li Prizler

3-4-5'li Prizler

Prizlerin her 2 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü belirli bir kapasiteye sahiptir ve bu kapasiteyi aşarsanız, elektronik cihazlarınıza zarar verebilirsiniz. Ayrıca prizinizin kablolarınıda kontrol etmelisiniz. Bunlar mobilyaların ve dolapların arkasında olduğu için ihmal ediliyorlar.

Saç fırçası

Saç fırçası

Saç kökleriniz ve derinizin sağlığı için muhakkak saç tarağınızı yılda bir kere değiştirmeniz gerekir. Kendi iyiliğiniz için...

Sünger

Sünger

Parçalana kadar kulandığımız süngerler aslında 2 haftada bir değiştirilmeli. Sebebi çok açık aslında emdiği su sebebi ile tam bir mantar yuvasına dönüşebiliyorlar. 

Sütyen

Sütyen

Mükemmel bir sütyen bulduğunuzda ondan vazgeçemeyip ufak tefek yırtıklar oluşmaya eskimeye başlasa bile ondan vazgeçememeniz çok normal. Fakat sütyenler zaman geçtikçe şeklini kaybettikçe sizi rahatsız edecek ve ona elveda deme vakti gelecektir.

Terlik

Terlik

Severek kullandığınız pofidik hayvan desenli terlikler de dahil olmak üzere terlikler 6 ayda bir değiştirilmeli. Çorap mantığında olan fakat çoraptan daha tehlikeli olan terlikle rhiç yıkanmadığı için daha çok bakteriyi üzerinde taşıyor.

Birçok insan unu kuru bir ürün olduğu için sonsuza dek saklayabileceklerini zannederler. Satın aldığınız unun türüne bağlı olarak unların 6-12 ay kullanım süreleri vardır.

Yastık

Yastık

Burada dikatleri yastığa çekmek istiyoruz. Tamam her hafta yastık kılıfınız değiştirebilirsiniz fakat biz direk yastığın kendisinden bahsediyoruz. Yastıkları uzun düre kulanır iseniz ölü deri ve toz akarlarından alerjilere sebebiyet olabilir. 

Bebek araba koltuğu

Bebek araba koltuğu

Birçok anne baba bebek araba koltuklarının son kulanma tarihinin olduğunu bilmiyolar. Ama her şeyin olduğu gibi bebek araba koltuklarınında son kulanma tarihi var. Farkındayız o koltuğa çuvalla para ödediniz fakat zaman geçtikçe deforme olmaya başlar ve çocuğunuzu tehlikeye sürüklemiş olursunuz.

Baharat

Baharat

Baharatlar uzun süre saklanabilecek gibi gözüken gıdalardandır fakat asıl gerçek öyle değil. Birkaç yıl sonra teknik olarak görünürde bir şey gözükmesede lezzetlerini ve etkilerini kaybetmeye başlayacaklardır.