'Kız aldık' diye silah almışlar

Yasadışı yollardan tabanca ve uzun namlulu silah ticareti yapan çete çökertilirken, ilginç şifrelerle konuştukları belirlendi

25 Kasım 2009, Çarşamba 10:54
A A

Teknik ve fiziki takibe alınan çete liderlerinin bağlantı kurduğu kişiler ve faaliyetleri tespit edildikten sonra, İzmir, Antalya, Isparta illeriyle, Kuşadası ilçesinde 29 adrese eş zamanlı baskın yapıldı.

Karakutu adı verilen operasyon kapsamında aralarında, çete liderleri A.A., M.Y. ve İ.D.'nin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte 12 tabanca, 35 pompalı ve av tüfeği, özel yapım uzun namlulu silah, 1640 mermi, 17 kuru sıkı tabanca, 188 tane av tüfeği fişeği ile çok sayıda, kılıç, kasatura,kama ele geçirildi.

POLİSİN BELİRLEMEYECEĞİ ÖZEL SİLAHLAR

Yasadışı yollardan elde ettikleri tabanca ve tüfekleri, özel depolarında saklayıp müşterilerine pazarlayan çete elemanlarının telefon dinlemelerinde ise, silahları ‘Kız’ olarak adlandırdıkları, silah alıp satmayı da, “Kız aldık” ve “Kız verdik” sözleriyle şifreli olarak yaptıkları belirlendi.

Çetenin ayrıca, polisin olayların ardından kullanılan silahı kriminal incelemede, belirleyememesi için de tüfek şeklinde tasarlanan, özel mermileri ve şarjör yeri olan, iğne yerine basınçla ateş alan uzun namlulu silahların satışını da yaptıkları ortaya çıktı.

GÖRÜNÜRDE KASAPLAR

Gözaltındaki şüphelilerden 2'si, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. 14 şüpheli ise, işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi. Ekiplerin araştırmalarında, kimlikleri belirlenen çete liderlerinin, görünürde Basmane ve Yeşilyurt semtlerinde fırıncılık, kasaplık yaptığı tespit edildi.


Taylan YILDIRIM/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;