Kız arkadaşını kampüste rehin aldı

Küçükçekmece'de Aydın Üniversitesi'nde okuyan Reşit K., kampüsün kafeteryasında, kendisini terk eden kız arkadaşı Esra Ö.'yü tabancayla rehin aldı

10 Haziran 2011, Cuma 01:19
A A

Yerel Yönetimler Yüksek Okulu son sınıf öğrencisi Reşit K., iddialara göre, 3 ay önce kendisini terk eden ve başka biriyle birlikte olmaya başlayan aynı üniversitenin Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu son sınıf öğrencisi Esra Ö.’yü konuşmak için çağırdığı kafeteryada başına tabanca dayayarak rehin aldı. Bu sırada diğer öğrencileri dışarı çıkmasını isteyen Reşit K., kız arkadaşıyla baş başa kaldı.

ÖZEL HAREKÂT POLİSLERİ KAMPÜSTE

Üniversite yönetiminin ihbarı ile okula çok sayıda polis ekibi gönderildi. Konuşmayı istemeyen ve kız arkadaşını öldüreceğini söyleyen Reşit K., kendisine yaklaşın polisleri de uzaklaşmaları yönünde tehdit etti. Bunun üzerine okula özel harekât polisleri gönderildi. Kampusun çevresinde kafeteryayı gören noktalara keskin nişancılar yerleştirildi. Okul önüne de her ihtimale karşın iki tane ambulans istendi.

İKİ SAAT SONRA BIRAKTI

Reşit K., uzun uğraşlar sonucu ikna olarak, kızı saat 22.00 sıralarında bıraktı. Sedye ile okul önündeki ambulansa getirilen Esra Ö., yaklaşık yarım saat ambulansta tedavi edildi. Daha sonra ambulansla ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

Bu sırada teslim olmayı kabul etmeyen Reşit K., polisten uzaklaşmasını istedi. Üniversitenin rektörü Prof. Salih Çelikkale’nin ikna çabaları da sonuç vermedi. Bunun üzerine polis, okul bahçesinde olanları izleyen derste çıkan diğer öğrencilerin tamamının kampüs dışına çıkmasını sağladı.

KENDİ TESLİM OLDU

Polis, operasyon için hazırlık yaparken, Reşit K., kız arkadaşını bırakmasının üzerinden yaklaşık 1.5 saat geçtikten sonra tabancasını bırakarak teslim oldu. Akrep tabir edilen polis aracına konulan Reşit K., sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü.

Öte yandan üniversite rektörü Prof. Salih Çelikkale basın mensuplarına yaptığı açıklamada yaşananların önemsiz bir olay olduğunu söyledi. Çelikkale, okula nasıl tabanca sokulduğu şeklindeki soruya, "Tabancanın kurusıkı mı yoksa gerçek mi olduğu belli değil" şeklinde kaçamak cevap verdi.

Reşit K.,’nın yakınları ise basın mensuplarına saldırarak Habertürk Gazetesi Muhabiri Eray Erollu’yu tartakladı.

Özkan ARSLAN-Timur TARLIĞ/ İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;