Kızıl casus İstanbul'a gelmiş

FBI'ın tutukladığı casuslar arasında 'kızıl casus' olarak adlandırılan Anna Chapman'ın İstanbul'a geldiği ortaya çıktı

01 Temmuz 2010, Perşembe 05:00
A A

Skandal ilişkileri gerdi

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev geçen perşembe Amerika’ya yaptığı resmi ziyarette iki ülke arasındaki askeri, ticari ilişkileri geliştirmede işbirliği kararı alınmıştı. Medvedev ülkesine döndükten üç gün sonra Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 10 yıl süren sıkı takibin ardından 11 Rus casusunu yakaladığını açıklamıştı. Casusluk skandalı, Rusya ile Amerika arasındaki ilişkileri germişti.

Öldürücü kadın Anna

Rus Dış İstihbarat Servisi SVR tarafından eğitilen casusların Amerika’nın nükleer güvenlik bilgilerine ulaşmayı hedeflediği açıklanmıştı. Casus şebekesindeki Anna Chapman, yeşil gözleri ve kızıl saçlarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. ‘Kızıl casus’, ‘öldürücü kadın’ olarak adlandırılan 28 yaşındaki Chapman’ın bir süre önce Türkiye’ye geldiği ortaya çıktı.

2 milyon dolarlık şirket

Chapman’ın sosyal paylaşım sitesi Facebook’a koyduğu fotoğraflarından İstanbul’a geldiği ve Les Ottomans Oteli’nde kaldığı belirlendi. İngiltere’nin başkenti New York’ta oturan Chapman, kendisini yatırımcı olarak tanıtıyordu. Chapman’ın İngiltere’deki şirketinin değeri ise 2 milyon dolar. İş arkadaşı David Hartman, genç kadın için “Hoş, çok profesyonel ve dost canlısı” diyor. Dört yıl İngiltere’de yaşayan Chapman, 2005’den itibaren Amerika’ya gitmeye başlamış.

Avukatına göre masum

Chapman, Youtube’da yayımladığı videoda yıllarca Londra’da bir yatırım şirketinde çalıştığını, Moskova’da emlak arama sitesi kurduğunu, artık Moskova ve New York’taki genç profesyoneller için iş bulma ajansı kurmak istediğini söylüyor. Anadilinin Rusça olduğunu, İngilizceyi akıcı konuştuğunu, Almanca sohbet edebildiğini, temel Fransızca bilgisinin olduğunu belirtiyor. Avukatı ise ‘O masum’ diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;