Kızıl Ed partisini eleştirdi

İngiltere'de geçen haftasonu muhalefetteki İşçi Partisi'nin genel başkanlığına seçilen Ed Miliband, "İngiltere'yi Irak savaşına sokmakta hatalıydık" dedi

Salı, 28 Eylül 2010 - 18:34

Kızıl Ed partisini eleştirdi

Ed Miliband, partisinin İngiltere’nin Manchester kentinde devam eden konferansında, genel başkan olarak ilk konuşmasını yaptı.

40 yaşındaki yeni lider Ed Miliband konuşmasında, ülkenin dış politika konularına da değindi. Miliband, "İngiltere’yi Irak savaşına sokmakta hatalıydık, bu konuda dürüst olmalıyız. Irak, ülkemizi ve partimizi böldü" dedi.

Geçen mayıs ayında ülkede yapılan genel seçimde, 13 yıllık iktidarı Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyonuna kaptıran İşçi Partisi'nin, Irak savaşındaki yanlış politikaları nedeniyle oy kaybettiği yorumları yapılmıştı.

İsrail-Filistin sorunundan da konuşmasında bahseden Miliband, İsrail’in Gazze filosuna saldırısının yanlış olduğunu söyledi ve Ortadoğu’da kalıcı bir barışın gerekliliğini vurguladı.

Ed Miliband, konuşmasının sonunda ise "Biz yeni bir nesiliz, biz siyasette iyimseriz ve hep birlikte İngiltere’yi değiştireceğiz" dedi. İşçi Partisinin değişmesi gerektiğini savunan Miliband, liderlik yapmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Ağabeyi David Miliband’in de dinlediği Ed Miliband, konuşmasının ardından konferans salonunda bulunan çok sayıdaki İşçi Partili tarafından ayakta alkışlandı.

Bu arada, ağabey David Miliband’in İşçi Partisi gölge kabinesinde yer alıp almayacağı belirsizliğini koruyor. Eski Dışişleri Bakanı David Miliband’in durumunun bu hafta belli olması bekleniyor.