Kızılay'dan hayat kurtaran uyarı: Her evde bir ilk yardımcı olmalı

Kızılay, 9 Eylül Dünya İlk Yardım Günü dolayısıyla bu yılın ana teması olan ev kazalarına dikkat çekecek. Kızılay, ev içinde meydana gelen kazalarda her yıl 3 milyondan fazla insanın yaralandığını hatırlatarak “Her evde bir ilk yardımcı olmalı” uyarısında bulunacak

08 Eylül 2017, Cuma 10:22
A A
Ev kazaları yaşa, cinsiyete, gelire veya coğrafi bölgeye bakmaksızın tüm nüfusu etkiliyor. Genellikle güvenli yerler olarak algılanan evlerde çok sayıda kaza yaşanıyor. Kazalar genellikle evlerin oturma odasında gerçekleşiyor. Sadece Avrupa'da her yıl 3 milyondan fazla insan ev kazalarına mağdur oluyor. Bunların 7 binden den fazlası ölümcül sonuçlara yol açıyor.

Dünya genelinde, evlerde meydana gelebilecek en yaygın önlenebilir yaralanmalar elektrik çarpmaları, yanıklar, zehirlenmeler, tıkanmalar, boğulmalar, bilinç kaybı, kardiyak arresti ve düşme. Endişe verici şekilde boğulma, dünyanın her bölgesinde çocukların ve gençlerin en önde gelen 10 ölüm nedeni arasında yer alıyor. 5 yaşın altındaki çocuklar risk altında bulunuyor. Bu tür tehlikeler tüm yaş gruplarını etkilemekle birlikte yüksek gelirli ülkelerde çocuk ölümlerinin ana nedenini oluşturuyor.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Kızılay, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 100 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi.

Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Kızılay, Dünya İlk Yardım Günü’nde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;