Kızının ismi 'Helin Kürdistan'

DTP Şanlıurfa Merkez İlçe yöneticilerinden Ahmet Atış'ın, 19 aylık kızına 'Helin Kürdistan' adını koyduğu ve bunu da nüfus cüzdanına yazdırdığı ortaya çıktı

28 Ekim 2009, Çarşamba 11:13
A A

Süleymaniye Mahallesi'nde oturan 25 yaşındaki Ahmet ile 23 yaşındaki Dilek Atış çiftinin 4 Şubat 2008 tarihinde kız çocukları dünyaya geldi. Kürt kökenli olan Atış çifti, çocuklarına 'Helin Kürdistan' ismini verip, daha sonra 6 Şubat 2008 tarihinde Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat etti.

Türkçe'de karşılığı 'Kürdistan Yuvası' anlamına gelen 'Helin Kürdistan' isminin nüfus cüzdanına yazılması için gittiği Nüfus Müdürlüğü'nde sıkıntı yaşadığını söyleyen Ahmet Atış, "Kararlı duruşumuz sayesinde kızımızın ismini kimliğe istediğimiz gibi yazdırdık.

Müracaatım sırasında, görevliler, 'Bu ismi koymak istiyorsan, adını, soyadını, adresini vermen lazım. Biz de, İçişleri Bakanlığına soracağız' dediler. Ben de gerekli bilgileri verdim ve yetkililere, ismin verilmemesi halinde dava açacağımı söyledim. Bunun üzerine, Nüfus Müdürlüğü'nde Helin Kürdistan yazılı kızımın kimliği hemen verildi" dedi.

'KÜRDİSTAN BÜYÜYOR, TÜRKİYE BÖLÜNMÜYOR'

Evde kızlarını 'Kürdistan' diye çağıran Atış ailesi, ismin Türkiye'yi bölmediğini söyledi. Kızının ismiyle gurur duyduğunu dile getiren baba Ahmet Atış, şunları söyledi: "Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın ismini araştırdığımda, tarih kitaplarında da Kürdistan isminin kullanıldığını gördüm. Bu ismin bir devlet ismi olmadığını, Kürtlerin yaşadığı bölgenin ismi olarak geçtiğini gördüm.

Kızımın isminin Türkçe tam karşılığı Kürdistan'ın yuvasıdır. Türkler nasıl kendi ismini rahat koyabiliyorlarsa, bizimde kendi dilimizi kullanarak çocuklarımıza isim koymamız gayet doğaldır. Kürdistan isminin Türkiye de ilk kez nüfus cüzdanına yazıldığını sanıyorum. Bu ismin bölücü olduğu lanse ediliyor ama böyle bir şey yok. Çocuğumun Kürdistan ismi 19 aydır Türkiye'yi bölmedi. Biz Türkiye'yi, bize bölücü diyenlerden daha fazla seviyoruz."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;