'Kızlı - erkekli eğitime karşıyım!'

TBMM Başkan yardımcısı Sadık Yakut'tan "Kızlı - erkekli" açıklaması

20 Kasım 2013, Çarşamba 15:22
A A

AK Parti'li Meclis Başkanvekili Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, 'Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum' dedi

Yakut,'İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek' diye konuştu.
PARTİMİN GÖRÜŞÜ DEĞİL
TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, karma eğitimi kaldırmaya dönük çalışma yapılacağı yolundaki sözlerinin büyük yankı uyandırmasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu benim, eğitimde alternatif olarak söylediğim sözler. Partimin görüşü değil. Karma eğitimin yanı sıra kızlı ve erkek ayrı eğitim de olmalı" dedi.
TEPKİ GÖRDÜ
TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle TBMM'de düzenlenen 14'üncü Ulusal Çocuk Forumu'ndaki konuşmasında "Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilere birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek" dedi. Yakut'un bu sözleri, internet sitelerinde ve sosyal paylaşım sitelerinde büyük uyandırdı.

Konuyla ilgili DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yakut, "Bu benim, eğitimde alternatif olarak söylediğim sözler. Partimin görüşü değil. karma eğitimin yanı sıra kızlı ve erkek ayrı eğitim de olmalı" dedi.

Ulusal Çocuk Forumu'nda sarf ettiği sözlerini inkar etmediğini söyleyen Yakut, bunu 'partisinin değil, kendisinin görüşü olarak' dile getirdiğini belirtti. Bu konuda yasa teklifi verdiği veya vereceği yolundaki haberlerin ise doğru olmadığını söyleyen Yakut, şöyle konuştu:

"Eğitimle ilgili kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı okullarda okutulması adına Türkiye'de maalesef geçmişten bu tarafa yapılan bir yanlışlık, batıcılık adına çocukların aynı okullarda okutulması. Fakat Türkiye'de batıdan gelip okul açanlara baktığınız zaman örnek olarak Galatasaray Erkek Lisesi, İtalyan Kız Lisesi, Alman Kız Lisesi diye kendileri kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı özellikle Türkiye'de okullar açıp eğitim yaptırırken, maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını da büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. Sözlerimin arkasındayım. Düşüncelerimi alternatif olsun diye söylüyorum. TBMM Başkanvekili olarak törende görüşlerimi dile getirdim. Bu partimin görüşleri değildir. Karma eğitimin yanı sıra kız ve erkek ayrı eğitim de olmasını da söyledim. Bu benim fikrim. Türkiye'de herkes fikrini özgürce söyleyebilir. Yasa teklifi filan de vermedim."

Oktay ENSARİ/ KAYSERİ, (DHA)
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;