KKTC'de seçimi Akıncı kazandı

KKTC Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimini Mustafa Akıncı'nın kazandığını ilan etti

26 Nisan 2015, Pazar 19:00
A A

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) halkı yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gitti. Seçimlerde ikinci tura kalan KKTC Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu ile diğer bağımsız aday Mustafa Akıncı yarışıyordu. KKTC Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimini Mustafa Akıncı’nın kazandığını ilan etti.

Derviş Eroğlu

YSK SEÇİMİN GALİBİNİ İLAN ETTİ

KKTC cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oyların yüzde 63,78’si sayıldı. Mustafa Akıncı oyların 60,17’sini, Derviş Eroğlu yüzde 39,83’ünü aldı. KKTC Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre, cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oyların yüzde 63,78’si sayıldı. Oyların 60,17’sini bağımsız aday Akıncı, yüzde 39,83’ünü diğer aday Eroğlu elde etti. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimin galibini kısa bir süre sonra ilan etti. KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimini Mustafa Akıncı kazandı.

BAĞIMSIZ ADAY KAZANDI

KKTC’de cumhurbaşkanı seçimini bağımsız aday Mustafa Akıncı kazandı. KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şafak Öneri, katılımın yüzde 64,15 olduğu seçimlerde, kullanılan 110 bin 60 oydan 108 bin 32’sinin geçerli sayıldığını açıkladı. Bağımsız adaylardan Akıncı’nın 65 bin 412 oyla yüzde 60,38 ; Derviş Eroğlu’nun ise 42 bin 520 oyla yüzde 39,62 oy aldığı söyleyen Öneri, bu sonuçlara göre Akıncı’nın seçimi kazandığını ilan etti. Öneri, resmi sonuçların bu akşam açıklanacağını, Akıncı’nın mazbatasını hafta içinde alacağını söyledi.

GÖREV SÜRESİ 5 YIL

İktidar partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi desteğiyle ikinci tur seçimlere giren Akıncı’nın görev süresi 5 yıl olacak.

Mustafa Akıncı ilk sonuçlara göre seçimi önde götürüyor

İKİNCİ TURA KATILIM DAHA YÜKSEK

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda seçime katılım oranı yüzde 62 iken, ikinci turda seçime katılım oranı yüzde 64 oldu.

'YAVRU VATAN' DÖNEMİ SONA MI ERİYOR?

Kuzey Kıbrıs'ta Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda halen bu görevi sürdüren Derviş Eroğlu'nun rakibi olan Mustafa Akıncı, seçilmesi halinde Türkiye ile ilişkileri yeni bir çerçeveye oturtmak istediğini söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Akıncı, "Artık yıllarca istismar edilen ana-yavru edebiyatını bir kenara bırakıp kardeşler ilişkisini kurmak gerekir" dedi. Akıncı, karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkinin iki tarafında da çıkarına olduğunu söyledi.

MUSTAFA AKINCI KİMDİR?

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 yılında Leymosun (Limasol)’da doğdu.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezuniyetinden sonra Lefkoşa’ya yerleşti.

Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’ine seçilerek görev yaptı.

28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

1993 – 2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü.

1999 – 2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi. 

Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlendi. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretti.

Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl’ isimli kitabı yayınlandı.

İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk ve iki torun sahibidir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;