KKTC'ye 350 milyon lira hibe

KKTC'ye 350 milyon lira hibe

24 Ekim 2009, Cumartesi 14:46
A A

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü 2. Ek Protokol çerçevesinde KKTC’ye 350 milyon liraya kadar ilave hibe veya kredi yardımında bulunacak.

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında 2006 yılında imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolüne 2. Ek Protokol onaylandı.
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 2. ek protokolde, Türkiye ile KKTC’nin, KKTC kamu maliyesinde mali disiplinin sağlanması ve bu suretle sürdürülebilir bir yapıya kavuşması amacıyla mutabık kaldıkları konular yer aldı.
Buna göre, KKTC hükümeti, protokol ekinde yer alan "Acil Mali Önlemler" programını, uygulama takviminde öngörülen süreler içinde yerine getirmeyi, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ise 20 Temmuz 2006 tarihli Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolünde öngörülen finansman desteğine ek olarak 350 milyon liraya kadar olmak üzere ilave hibe veya kredi yardımında bulunmayı taahhüt etti.
Türkiye, KKTC hükümetinin uygulamaya koyacağı "Acil Mali Önlemler" programına finansal destek sağlamak üzere, 2009 yılı için öngörülmüş olan kaynaklardan 80 milyon liraya kadar kaynağı diğer kalemlerden Kamu Sektörünün Yeniden Yapılandırılması (cari bütçe açığı) kalemine aktarmayı, önlemlerin takvime uygun bir şekilde yerine getirilmesine paralel olarak, aylık dilimler halinde, Kamu Sektörünün Yeniden Yapılandırılması (cari bütçe açığı) 2009 yılı ödeneğine toplam 200 milyon liraya kadar ilave kredi yardımında bulunmayı, "Acil Mali Önlemler" Programının başarıyla uygulandığının tespiti halinde 2009 yılı sonunda 50 milyon liraya kadar daha ilave hibe veya kredi yardımında bulunmayı taahhüt etti.
Bu ek protokol, tarafların kendi mevzuatları uyarınca yasal işlemleri tamamladıklarını belirten son bildirim tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;