KKTC'ye borularla su taşınma anlaşması imzalandı

KKTC'ye borularla su taşınma anlaşması imzalandı

19 Temmuz 2010, Pazartesi 18:07
A A

Türkiye’den borularla denizaltından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su getirilmesini öngören, "KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşması" Lefkoşa’da KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından imzalandı.

İmzaların atılasıyla, Türkiye’den KKTC’ye borularla yılda 75 milyon metreküp su taşınmasını öngören projenin de ilk adımı atılmış oldu.

Anadolu Üniversitesi Toplantı Salonu’ndaki imza töreninde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da onur konuğu olarak hazır bulundu.

İmza törenine KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için KKTC’de bulunan TBMM heyeti ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı da katıldı.

PROJE 4 YILDA TAMAMLANACAK

Törende, proje hakkında katılımcılara, Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Müşaviri Bekir Karaduman bilgi verdi.

Buna göre, Mersin’in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı üzerinde yapılacak Alaköprü Barajı’ndan KKTC’ye borularla yılda 75 milyon metreküp su getirilecek.

Üç aşamada tamamlanacak projenin ilk ayağı olan Alaköprü Barajı’nın ihalesine çıkılırken, bu barajdan alınacak su Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı’na aktarılacak. Dört yılda tamamlanması hedeflenen projenin yaklaşık 450 milyon dolar olan maliyeti Türkiye tarafından karşılanacak.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU: "SU VE ELEKTRİK"

İmza töreninin ardından konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, siyasete girdiği günden beri KKTC’ye su getirilmesi projesinin tartışıldığını ve başbakanlığı boyunca da Türk Başbakanları ile bu konuyu görüştüğünü anlattı.

Projenin ihale safhasına girmiş olmasının önemine işaret Eroğlu, AK Parti iktidarına teşekkür etti. Projenin kaynağının hazırlanıp ihaleye çıkma aşamasına gelmesinin, projenin 4 yıl içinde tamamlanacağının göstergesi olduğunu belirten Eroğlu, "KKTC için iki stratejik öneme haiz proje var, bunlardan biri su, biri de elektrik" dedi.

Eroğlu, elektrik konusunda KKTC;nin bugün kendi kendine yetmesine rağmen, gelişmekte olan turizm ve ekonomik faaliyetler dikkate alındığında deniz altından gelecek elektriğe de yakın zamanda ihtiyaç duyulacağına işaret etti.

Türkiye’den gelen elektrik ve su ile KKTC’nin daha süratle kalkınan bir ülke durumuna geleceğini ifade eden Eroğlu, Türk hükümetine teşekkür etti.

KKTC BAŞBAKANI KÜÇÜK: "BARIŞ SUYU İÇİN İLK İMZALAR"

KKTC Başbakanı İrsen Küçük de "Yaklaşık 50 yıllık özlemimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz" diyerek sözlerine başladı.

Küçük, 20 Temmuz 1974’de Mehmetçiğin Kıbrıs’a gelip Mücahitle buluştuğunu ve buna Barış Harekatı dendiğini, bugün de Barış Suyunun KKTC;ye gelmesi için ilk imzaları attıklarını söyledi. 75 milyon metreküp suyun bir kısmının kullanım, bir kısmının da sulama suyu olarak kullanılacağını ifade eden Başbakan Küçük, suyun KKTC;ye yeni bir çehre kazandıracağını vurguladı.

Suyun sadece Kuzeye ve Kıbrıs Türk halkına değil tüm Kıbrıs;a faydalı olacağının altını çizen Küçük, Rum tarafının da bu sudan çeşitli yöntemlerle yararlanacağını anlattı.

"Adada iklim değişikliği olacak’ diyen Küçük, Türk hükümetine teşekkür etti.

BAKAN ÇİÇEK: "HEPSİNE BEDEL BİR İMZA"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de "Zaferle sonuçlanan Barış Harekatının yıl dönümünde anlamlı bir tören gerçekleştiriyoruz" diyerek, siyasi hayatı boyunca sayısız metnin altına imza attığını, ancak gururla bugün attığı imzanın hepsine bedel olduğunu vurguladı.

Türk askerinin anlaşmalardan kaynaklanan hakkını kullanarak 20 Temmuz’da gerçekleştirdiği harekatın ismi gibi adaya barış getirdiğine dikkati çeken Çiçek, "Attığımız imza ise Barış Suyu Projesidir. Bir temenni vardır: ’Su gibi aziz ol’ diye... İnanıyoruz ki su gibi aziz olacak bu proje Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti;ndeki kardeşlerimize, eğer kalıcı barış sağlanabilirse de tüm ada halkına önemli bir kaynak olacak" dedi.

Tüm Türk hükümetlerinin arzusu olan bu projeyi hayata geçirmenin kendilerine kısmet olduğunu ifade eden Bakan Çiçek, kısa süre sonra istasyonun vanasını açıp, ovalara su verme imkanını elde etme dileğinde bulundu.

"İLİŞKİLER MENFAAT İLİŞKİSİ DEĞİL"

Çiçek, suyun tüm dünyada, özellikle de Ortadoğu coğrafyasında önemli ve stratejik bir meta olduğuna dikkati çekerek, Türkiye olarak Kıbrıs ile ilişkilerde gönülden geleni yapmaya çalıştıklarını, ilişkilerin menfaat ilişkisi olmadığını vurguladı.

Türkiye-KKTC ilişkilerinin "ekonomik bir kısım varlıklara göz dikilerek kurulmuş ilişkiler olmadığını" kaydeden Çiçek, "İlişkilerimiz kardeşlik ilişkisidir, derin bir ilişkidir. Su gibi aziz bir ilişkidir" dedi.

Projenin 450 milyon dolara mal olacağına dikkati çeken Çiçek, 150 milyon dolarlık enerji projesiyle birlikte suyun da gelmesiyle bu havzanın medeniyet havzası haline geleceğini söyledi.

Çiçek, sonbaharda da projenin temelinin atılmasını diledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;