Klima temizliği nasıl yapılır? (Lejyoner hastalığı)

Afrika sıcaklarının etkisi altında kalan Türkiye'de hayat çekilmez boyutlara ulaştı. Hal böyle olunca klima kullanımı da arttı. Uzmanlar ise bakımı ve temizliği yapılmayan klimaların lejyoner hastalığına neden olabileceğini belirterek uyarılarda bulunuyor. Peki klima temizliği nasıl yapılır?

03 Temmuz 2017, Pazartesi 13:25
A A

Uzmanlar, her ne kadar alternatif ısınma ve serinleme çözümleriyle karşılaştırıldığında kazançlı gibi görülse de klimaların bakımları yapılmadığı zaman insan sağlığını ciddi boyutta tehdit edebildiğini belirtiyor.

Klima temizliği yaptırmanın sadece enerji tasarrufu sağlayıp klimanın verimliliğini artırmakla kalmadığı, çeşitli hastalıklardan korunmayı da sağladığını hatırlatan Uğur Soğutma mühendisleri "Her elektronik cihaz gibi uzun süre çalışan klimalarda temizlik ve bakım yapılmadığı takdirde ortamdaki tüm canlılar için olumsuz sonuçlar doğurur.

Örneğin içlerinde küf ve mantarlar üreyebilir. Bunlar da alerjik rinit ve alerjik astım gibi rahatsızlıklara neden olabilir" diye konuştu.

LEJYONER HASTALIĞINA YOL AÇIYOR

LEJYONER HASTALIĞINA YOL AÇIYOR

Temizlenmemiş klimaların neden olabileceği rahatsızlıkların başında lejyoner hastalığı geliyor. Hastalığın ilk defa nemli ve sıcak bataklıklarda çarpışan paralı askerler (lejyonerler) arasında görüldüğü için bu ismi aldığını belirten uzmanlar "Lejyoner hastalığına neden olan bakteri, akarsu ve göl gibi nemli ortamlarda yaşar. Temizlenmemiş bir klimanın içi de bu tip bakterinin barınıp üreyebileceği bir yerdir.

Klima tarafından ortama üflenecek hava içinde parçacıklar şeklinde bulunacağı için insanlar tarafından solunarak akciğerlere yerleşebilir.

Bunun sonucunda da üst solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye kadar pek çok farklı hastalığa neden olabilir" açıklamasında bulundu.

KLİMA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

KLİMA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Klimanın sadece ona müdahale etmeye yetkili bir servis tarafından temizlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar "Klimanın dış ve filtre temizliği kullanıcılar tarafından yapılabilecek olsa da iç temizliği için özel ekipmanların ve kimyasalların kullanılması gerekli. Bu bakımdan, bunları kullanabilecek tek kişi klimanızın yetkili servisidir.

İnternette numarası bulunan ve kendini 'klima servisi' olarak tanımlayan kişilere itibar etmemeniz ve yalnızca yetkili servisleri tercih etmeniz önem taşıyor.

Aksi takdirde klimanız temizlenmeyeceği gibi ürününüz geri dönülemez zararlara maruz kalabilir" uyarısında bulundu.