Klimalar yaz gribine yol açıyor (Klimalarla dost kalmanın püf noktaları)

Sıcacık yaz günlerinde “Grip mi olunur” demeyin. Üst solunum yolu enfeksiyonları, yaz aylarında da kapınızı çalmaya hazır. Üstelik buna sebep olan da bizi serinleten klimalar

05 Temmuz 2018, Perşembe 12:03 Son Güncelleme: 05 Temmuz 2018, Perşembe 12:08
A A

Yaz sıcaklarından bunalmaya başladığımız bugünler, grip salgınlarının yoğun olduğu kış aylarına göre daha güvenli olsa da vücut ısımızın çevre sıcaklığıyla dengesini kurmakta zorlanabileceğini bilmemiz gerekiyor.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, yazın iklimlendirme sistemleri ile buluşan yaz dönemi hastalıkları hakkında şunları anlattı: 

BİLİNÇSİZ KULLANIM HASTA EDİYOR

Sıcak ve nemli havaların, olumsuz hava koşulları arasında bulunduğunu kaydeden Doç.Dr. Seçkin Ulusoy şunları anlattı: 

“Klimalar, ortamın sıcaklığını azaltırken nemini de beraberinde azaltıyor. Bu nedenle yoğun klima kullanıldığında, ortam mutlaka nemlenmeli. Klimalar ilk çalıştırıldığında havalandırmada biriken mikroorganizmalar ilk üflemeyle hızlıca ortama yayılacağından bir süre pencereler açılmalı. Klimanın ayarında ise hemen en soğuk konuma getirilmemeli ve ısı yavaş yavaş yükseltilmeli. Bu şekilde vücudunuz, ısı değişimine uyum sağlayabilir. Çünkü yazın sıcak günlerde yapılan en büyük hatalardan birisi, çok sıcak ortamlardan hızlı bir şekilde çok soğuk ortamlara girilmesi. Ani sıcak ve soğuk hava değişimleri, kalp krizi riskini dahi artırabilir ve ayrıca değişken hava akımları migren krizine neden olabilir. Ani sıcaklık değişimi nedeniyle farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir” dedi.   

LEJYONER HASTALIĞINA DİKKAT!

Lejyoner hastalığının; klima ve duşların havalandırma sistemleri bulaştığını ve tehlikeli olabildiğinin altını çizen Doç.Dr. Seçkin Ulusoy konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakteriler, nemli ortamlarda ve akıntı halindeki sularda rahatlıkla barınıp çoğalabilir. Lejyoner hastalığına neden olan bakteriler de bakımı iyi yapılmayan klimalar, soğutma-havalandırma sistemleri, havuzlar ve akarsularda bulunabiliyor. Önlenmesi için havuzların bakım, ilaçlama, havalandırma ve zemin temizliği işlemleri ile su değişiminin zamanında ve özenle yapılması gereklidir. Lejyoner hastalığı belirtileri; ateş, halsizlik, kas ağrıları ile başlar ve daha sonraki süreçte de öksürük, balgam çıkarma ve nefes almada zorlanma gibi ciddi tablolara sebebiyet verebilir. Grip ile benzer belirtiler gösterse de hastalığın sebep olduğu organizma, gribe göre çok farklıdır. Hastalığı yapan 'legionella pneumophila' adlı bir bakteri olup insandan insana bulaşmaz” diye konuştu. 

Klima kullanımında uygulanması gerekenler:

-Klimaların sık sık açılı, kapatılmaması,

-Hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması,

-Sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi,

-İdeal serinliği elde edecek derece ayarı yapılarak,çok sık değiştirilmemesi,

-Bakımlarının düzenli olarak yılda iki kez yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi gerekir.

Mecburen klimayı açmak zorunda kaldığınız sıcak yaz gecelerinde ise;

-Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında, özellikle de yatak odalarının pencere yoluyla havalandırılması, klima ile serinletilmesinden çok daha sağlıklıdır. Ancak havanın çok sıcak olduğu gecelerde, mecburen klima açık halde uyumak durumunda kalındığında klima geceleyin 22-23 derece bir sıcaklığa ayarlanmalı..

-Üfleme ayarı, mümkün olduğunca en yavaşta olmalı.

-Üfleme yönü, mümkünse odanın tavanına doğru olmalı. Asla kişinin direkt üzerine üfleme yapılmamalı. 

-Klima ile birlikte pencere açılmamalı.

-Gece üşümeyle uyanıldığında klimayı kapatmak yerine 2-3 derece ısısı yükseltilmeli.

Otomobilinizde de önleminizi alın

-Araçların klima ile soğutulması (ev ve işyerlerinin aksine) daha güvenlidir. Araç içinde en ferah hissedilen ısı bulunmalı ve bu ayar sık değiştirilmemeli.

-Genel klima bakımları, yılda 2 kez yapılmalı ve uygun zamanlarda filtreleri yenilenmeli. 

-Soğuk üfleme, hava çok sıcak olduğunda aşağıdan ayaklara doğru olabilmekle birlikte ideali üflemenin aracın ön ve yan camlarına doğru olmasıdır.  

-Pencere yoluyla havalandırma, düşük hızlarda ve tek pencereden sağlanmalı.SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;