KOBİ'lere altı destek

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) proje yapma kapasitelerini güçlendirmeye yönelik hazırlanan altı yeni destek programını açıkladı

KOBİ'lere altı destek

300 MİLYON LİRAYA ÇIKABİLİR

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kaynaklarından karşılanmak üzere KOBİ’lere altı adet destek programı açıkladı.

Yeni paket çerçevesinde KOBİ’lere 263 milyon lira kaynak aktarılacağını belirten Ergün, “Bu rakam 2010’da 300 milyon liraya, 2011’de ise 500 milyon liraya çıkarılabilecek” dedi. Ergün, destek modellerinin, farklı bölge, sektör ve ölçeklerdeki KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti.

 NİTELİKLİ KOBİ DESTEKLENECEK

Yeni destek programıyla işletmelerin proje yapma kapasitelerini güçlendireceklerini belirten Nihat Ergün, katma değeri ve rekabet gücü yüksek sektörlere öncelik vereceklerini, nitelikli KOBİ’lerin desteklenmesini sağlayacaklarını kaydetti. Ergün, bakanlıkta düzenlediği toplantıda desteklerin proje destek, tematik, ar-ge (araştırma-geliştirme) inovasyon (yenilikçilik) ve endüstriyel uygulama, girişimcilik, işbirliği ile genel destek başlıkları altında verileceğini kaydetti.

150 BİN LİRA LİMİTLİ KREDİ

‘KOBİ Proje Destek Programı’ kapsamında işletmelere 150 bin liralık destek vereceklerini belirten Ergün, program ile işletmelerin sorunlarının işletmeler tarafından projelendirildiği ve maliyetlerin desteklenebildiği bir sistem oluşturduklarını söyledi.

Ergün, “Programla 150 bin liraya kadar verilecek destek, birinci ve ikinci bölgelerde yüzde 50, üçüncü ve dördüncü bölgelerde yüzde 60 olacak. Meslek kuruluşu programında da yine 150 bin liralık kredi kullandırılacak” dedi.

PROJE YAPABİLEN DAHA HIZLI YARARLANACAK

Programdaki ölçülerden bir tanesinin proje yapabilme kabiliyeti olduğunu kaydeden Nihat Ergün, “Şu anda proje yapabilme kabiliyetine sahip KOBİ’ler bu desteklerden daha hızlı yararlanacaklar. Ama öbür KOBİ’ler de bu desteklerden yararlanmak için proje yapabilme kabiliyeti kazanacaklar. Proje yapabilmeyi öğrenecekler. Böylece bu KOBİ’lerin de niteliği artmış olacak. Amacımız bu” dedi.

400 GİRİŞİMCİ YARARLANACAK

Nihat Ergün, 2003-2010 arasında KOSGEB destekleriyle 130 bin KOBİ için 7.1 milyar liralık kredi hacmi oluşturulduğunu söyledi.

Bu yıl 400 girişimcinin destekleneceğini belirten Ergün, “Gerçekten işletmeye dönüşecek olanlarla, elini taşın altına sokacak olanlara destek veriyoruz. Bunlar hayata geçirilebilir projeler olacaktır. Biz tekno girişimcilere teknoparklarda yer açtık. 100 bin lira hibe verdik. Başarısız olabilirler ama risk almazsanız girişimciyi destekleyemezsiniz” diye konuştu.

81 İLDE MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ AÇILACAK

Nihat Ergün, erişimi kolay, etkin, yalın ve esnek bir program hazırladıklarını belirterek bu destek programını hazırlamakla işlerinin bitmediğini, aksine yeni başladığını vurguladı.

Ergün “Bu destekler amaç değil, araç. Programların uygulamaya girmesiyle birlikte, kurum teşkilat yapısını güçlendirmek için, 81 ilde KOSGEB Merkez Müdürlüğü açılmasına ilişkin bir karar aldık” diye konuştu.

YARARLANMAK İÇİN KOSGEB’e KAYIT ŞARTI BULUNUYOR

Yeni desteklerle, KOSGEB’in daha etkin hale geleceğini belirten Ergün, KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği’nin, haziran ortasında Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla programların yürürlüğe gireceğini ve KOSGEB tarafından duyurulacağını bildirdi. Ergün, bu süreçte, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan firmaların kayıt olmalarını, kayıtlı firmaların ise bilgilerini güncellemelerini istedi.

ETKİ RAPORU AÇIKLANACAK

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nihat Ergün, desteklerin sonuçlarını rapor aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti. Ergün, “Yaptığımız desteklerin etkisi ne oldu? Bunların ölçülebilmesi lazım. Bunların sahada ölçülebilmesiyle ilgili bir saha çalışması başlattık” dedi. Nihat Ergün, desteklerden yararlanmak için girişimcilerin KOSGEB eğitiminden geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

3