KOBİ'lere üç ayaklı destek

Hükümet, küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) için üç ayaklı kredi destek paketi hazırladı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, işletme sermayesi desteği sağlamayı amaçlayan, 2.5 milyar liralık ilk programı açıkladı. Bu adımı, selzedelere ve GAP bölgesine yönelik paketler izleyecek.

 2009 SONUNA KADAR GEÇERLİ

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) yönelik 100 bin işletmeye 2.5 milyar liralık kredi öngören destek paketini açıkladı. 3 ayaklı yeni bir kredi destek programını hayata geçirdiklerini belirten Ergün, desteklerin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Orta Vadeli Programda yer alan bütçesi kapsamında belirlendiğini kaydederek “2009 bütçesine ek yük getirmeyecek. Destekler, 2009 sonuna kadar geçerli olacak” dedi.

2.5 MİLYAR LİRALIK PAKET

Ergün, yeni kredi destek paketini açıkladığı basın toplantısında şöyle konuştu: “Programlardan ilkiyle 100 bin işletmeye 2.5 milyar liralık kredi sağlanmasını öngörüyoruz. Bu programlarla tüm KOBİ’lere işletme sermayesi olarak finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz. İkinci destek programı GAP bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik olacak. Üçüncü kredi faiz desteği ise Acil Destek Kredisi Programı olacak. Sel felaketinden zarar görmüş işletmeleri desteklemek amacıyla bunu hayata geçirdik.”

KADIN PATRONLARA AYRICALIK

Nihat Ergün, ‘Yeni Kredi Faiz Desteği Programı’ ile kredi faizinin yüzde 75’inin KOSGEB, yüzde 25’inin ise krediyi kullanan KOBİ tarafından karşılanacağını dile getirdi. Kredinin ilk 3 ayının ödemesiz, kalanının aylık eşit taksitler halinde ödemeli olacağını belirten Ergün, 12 ay vadeli kredinin işletme başına üst limitinin 25 bin lira olacağını söyledi. Ergün, şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde, kredi üstü limitinin 30 bin lira olacağını ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.