Koç ailesine hayırseverliğin 'Nobel'i

Hayırseverliğin 'Nobel'i olarak adlandırılan Carnegie Ödülü'ne bu yıl Koç ailesi layık görüldü

09 Ekim 2009, Cuma 10:01
A A

Dünyanın en prestijli hayırseverlik ödüllerinden biri olarak gösterilen ‘Carnegie Medal of Philanthropy’yi Koç ailesi aldı. Carnegie Steel Company şirketini sattıktan sonra hayatının geri kalan kısmında kendisini hayırseverliğe adayan Andrew Carnegie’nin (1835-1919) anısını yaşatmak üzere iki yılda bir verilen ödül, 15 Ekim’de New York’ta düzenlenecek törenle Koç ailesi üyelerine verilecek.

Carnegie, şirketinin satışından elde ettiği gelirin yüzde 90’ını hayır işlerine bağışladı. Koç Holding’den yapılan açıklamada, Koç ailesinin topluma yaptığı katkılardan dolayı bu ödülü almaya hak kazandığı bildirildi. Carnegie Ödülü’nün verilmesinde hayırsever kişinin vizyonunun yanı sıra, kişinin uzun yıllara dayanan çalışmalarının olmasına ve hayırseverlik çalışmalarının belirli bir konuda, ülkede veya uluslararası arenada yarattığı etki değerlendiriliyor.

İskoç asıllı ABD’li sanayici Andrew Carnegie’nin adını yaşatmak için Carnegie’nin yaşamı boyunca kurmuş olduğu 20’nin üzerinde kurum ve enstitünün 2001 ‘den bu yana ortak olarak verdiği ödül, bu yıl Koç ailesinin yanı sıra New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Citigroup Eski CEO’su Sanford Weill ve Intel kurucu ortağı Gordon Moore’a verilecek. Vehbi Koç’un önderliği Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç, yaptığı hayırseverlik faaliyetlerinin kurumsallaşması ve gelecek nesiller tarafından da sahiplenmesi için 40 yıl önce Vehbi Koç Vakfı’nı kurmuştu. Koç ailesi 2007’de de Dünya Anıtlar Vakfı tarafından, her yıl dünya kültür mirasına katkıda bulunan kişi ya da kurumlara verilen Hadrian Ödülünün de sahibi olmuştu.

HAYIRSEVERLİĞİN ‘NOBEL’ LİSTESİ Hayırseverliğin ‘Nobel’i olarak adlandırılan ve bu yıl Koç ailesinin alacağı Carnegie Ödülü’ne sahip olan isimler şöyle sıralandı.

2001: Rockefeller ailesi, Gates ailesi, George Soros, Ted Turner, Irene Diamond, Brooke Astor, Walter&Leonore Annenberg

2003: Sainsbury ailesi ve Dr. Kazuo Inamori

2005: Hewlett ailesi, Packard ailesi, Cadbury ailesi, Aga Khan, Sir Tom Farmer, Agnes Gund

2007: Eli Broad, Heinz ailesi, Mellon ailesi ve Tata ailesi

2009: Koç ailesi, Michael Bloomberg, Sanford&Joan Weill, Gordon&Betty Moore

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;