Kök hücrede embriyo devrimi

ABD'li bilim insanları, embriyo kullanmadan yüksek miktarda kök hücre elde etmenin pratik bir yolunu buldu

20 Ekim 2009, Salı 09:31
A A

Natura Methods gazetesinde yer alan habere göre, The Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, üç adet ilaç benzeri kimyasal madde kullanılarak, kök hücre çoğaltma işlemi 200 kat daha etkili ve iki kat daha hızlı bir hale getirildi.

Ekip daha önceden iki bileşik kullanarak yaratılan hücre sayısını artırmayı başarmıştı. ANCAK thiazovivin adı verilen ve hücrenin hayatta kalmasıyla yakından ilişkili olan bir molekülün de eklenmesiyle birlikte çoğaltma işlemi 200 kat daha verimli hale geldi. Üstelik normalde bir ayda tamamlanan sürecin sona ermesi de sadece iki hafta aldı.

BÜYÜK GELİŞME

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Prof. Sheng Ding, “Büyük gelişme sağladık” dedi. Deri hücreleri kullanılarak üretilen ilk kök hücre, 2007’de Japon ve ABD’li bilim insanlarının ortak çalışması ile gerçekleştirildi.

Kök hücre üzerine yapılan çalışmaların çoğu, insan embriyolarından alınan ve 220 tür hücreden herhangi birine sınırsız dönüşebilme kapasitesi olan hücrelerle yürütülüyordu. Embriyoların kullanılması etik tartışmalarına yol açıyordu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;