Kolon kanserinden ölüm 3. sırada!

En büyük tehlike, kolon kanserinde ortaya çıkan şikayetlerin başka iyi huylu hastalıklarda da sıklıkla görüldüğü için hastanın hekime gitme gereği duymaması. Bu nedenle kolon kanseri ülkemizde özellikle son yıllarda ölüm nedenleri arasında 3. sıraya yükseldi

13 Mart 2015, Cuma 14:31
A A

Kolon (kalın bağırsak) kanseri, sindirim sisteminin ince bağırsaklardan sonra gelen yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki son kısmındaki hücrelerde yaşanan bozulmalar sonucu oluşuyor.

Batı ülkelerinde olduğu gibi proteinden zengin/sebzeden fakir beslenme, fast-food tüketimi ve hazır gıda tüketiminin artmasına paralel olarak kolon kanseri görülme sıklığı da büyük ölçüde arttı.

Hem ülkemizde hem de dünyada kolon kanseri görülme oranlarında da artış yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri, değişen beslenme alışkanlıkları olarak gösteriliyor. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor ve 500 bin kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de kolon ve rektum kanserleri erkeklerde üçüncü, kadınlarda ise dördüncü sıklıkta görülüyor. Ancak ülkemizde kolon kanserinin görülme oranları her geçen yıl daha da artıyor.

YILDA 1 MİLYON KİŞİ KOLON KANSERİNE YAKALANIYOR!

Medicana Ankara Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Kadir Bahar “Hastalık polip aşamasındayken karın ağrısı, ishal ve kansızlık görülebiliyor. Hatta bazı çok büyük polibi olanlarda bağırsak tıkanıklığı gibi durumlar bile yaşanabiliyor. Polip büyümeye ve kanser gelişmeye başladığında ise semptomlar artıyor. Rektal kanama, dışkılama alışkanlığında değişme, dışkının incelmesi, sebebi izah edilemeyen karın ağrısı, özellikle erkeklerde demir eksikliği anemisi olanlarda mutlaka kolon kanserini ekarte etmek için muayene ve ileri tetkikler yapılmalı. Özellikle ülkemizde insanların yüzde 85 inde hemoroid (basur) var. Rektal kanama hemoroide bağlı sık görülür. Hemoroid kanamasında yüzde 100 emin olunsa dahi  bilimsel kural olarak endoskopik  inceleme mutlaka yapılmalı.

Kolonoskopi taramaları ile ABD'de yılda 39 bin kişiye erken tanı konularak hayatı kurtulmaktadır. Kolonoskopi  gastroenterologlar tarafından uyutularak 10 dakika gibi kısa sürede yapılabilmektedir. Fazla kilo, kolon kanseri için risk faktördür.  İdeal veya ideale yakın kiloda olmak önemlidir.  Salam, sucuk gibi uzun süre bekleyen gıdalar, mangalda pişmiş et ürünleri de kanser gelişiminde önemli etken. Sebze ağırlıklı posa bırakan gıdalarla beslenme tercih edilmelidir” açıklamasında bulundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;