Koltuk sökene 6 yıl hapis

Sporda şiddetin önlenmesini amaçlayan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı

01 Nisan 2011, Cuma 11:26
A A

Spor alanlarında veya statlarda koltuk sökenlere, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca “kamu malı” statüsüyle zarar verene ödettirilecek.

Statlarda gerektiğinde kullanılmak üzere 20’şer kişilik iki bekletme odası yapılacak. Taşkınlık yapanlar bu odalarda tecrit edilebilecek.

ELEKTRONİK BİLET

Elektronik bilet Statlarda veya çevresinde duyan, gören kişilerce hakaret olarak algılanacak tarzda kötü söz ve davranışlarda bulunanlara, şikayet şartı aranmaksızın, 300 liradan başlamak üzere para cezası verilecek.

Bu yaptırım, kişilerin küfür ve hakaretle ilgili ceza hukukuna göre ayrıca ceza almalarına engel olmayacak. 2012’den itibaren ‘Elektronik biletle” maça girilebilecek.

HAKARET EDENE 2 YIL

Din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Polis çalıştırılacak kulüpler, statlarda şiddeti önlemek amacıyla masraflarını bütçelerinden ödeyerek fazladan polis çalıştırabilecek.

Maç günü görevde olmayan polisler, günlük harcırahın iki katı kadar ödenekle maçlarda görevlendirilebilecek..

MEŞALEYE 1 YIL HAPİS

Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri spor alanlarına sokan kişi, 3 aydan 1 yıla kadar hapis; müsabaka düzenini bozabilecek veya çevreyi kirletebilecek nitelikte her türlü maddeyi sokan kişi ise 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına mahkum edilecek.

Şiddet ve düzensizliğe neden olabilecek açıklamalara da 50 ile 500 lira arasında para cezası kesilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;