'Komşu'da seçim için geri sayım

Yunanistan'da yarın seçim var. Kampanyaların gündeminde ise Türkiye öne çıkıyor

03 Ekim 2009, Cumartesi 11:00
A A

Yarın sandık başına gidecek olan Yunanistan’da kamuoyu anketleri Papandreu’nun Karamanlis’in önünde olduğunu gösteriyor. Seçim kampanyalarında Türkiye de gündemde öne çıktı.

Başbakan Kostas Karamanlis, dört hafta önce, erken seçimlere gidileceğini duyurdu. Karamanlis, yeniden seçilerek, ekonomik krizin etkilerini azaltmak için gerekli olduğunu savunduğu sert kemer sıkma önlemlerini uygulayabilmek istedi. Yunan basınındaki anketlere göre, ana muhalefet partisi PASOK, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin 5 ila 7 puan önünde bulunuyor.

Karamanlis ve Papandreu aileleri, 1960'lardan beri Yunanistan'ın siyasi sahnesinde hüküm sürüyor. İki aile arasındaki rekabet günümüzde de devam ediyor. Panhellenik Sosyalist Hareketi (PASOK) lideri ve Andreas Papandreu’nun oğlu Yorgo Papandreu, genel seçimlerde, eski cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis’in yeğeni Kostas Karamanlis’ten başbakanlık mirasını devralmak istiyor. İki rakip kıran kırana bir seçim kampanyası yürütüyor.

Görev süresi 2011’de sona erecek Başbakan Kostas Karamanlis’in önümüzdeki mart ayında yapılacak parlamentodaki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde kriz çıkarıp, iktidarı erken genel seçimlere gitmeye zorlamak istediği muhalefetin buna yapmasına fırsat vermemek için, daha önce davrandığı belirtildi. Küresel ekonomik ve finans krizi nedeniyle, ülkenin gelecek iki yıl içerisinde çok zor bir durumda bulunacağına dikkat çeken Karamanlis, erken seçim kararı alırken, halka şöyle seslendi: “Bu şartlar altında, gerekli siyasi önlemleri uygulayabilmek için yeniden sizden yetki almaya ve göreve talip olmaya karar verdim. Gerekçemin sadece ulusal çıkarlar olduğunu sizlerin de bilmesini istiyorum.”

 ÜCRETLERİ BİR YIL DONDURMAYI PLANLIYOR

 Karamanlis, tekrar seçilmesi durumunda, vergi kaçakçılığıyla mücadele sözü verdi. Ayrıca bir yıl süreyle kamu personeli alımlarının durdurulacağını, çalışanların ücretleri ile emekli aylıklarının da yine bir yıl dondurulacağını bildirdi.

Bu radikal tasarruf önlemleri büyük ölçüde zorunluluktan doğuyor. Zira devlet kasası tam takır ve borçlar had safhada. Yunanistan’ın kamu borcu 260 milyar Euro’yu buluyor. Bu tutar, Yunanistan’ın gayri safi yurt içi hasılasının tamamına eşit. Hükümet, beş yıl boyunca, bu devasa orandaki borçlarla ilgili hiçbir girişimde bulunmamakla suçlanıyor.

Deutche Welle seçime geniş yer ayırırken PASOK lideri Yorgo Papandreu ise ülke için yeni bir başlangıç sözü veriyor. Papandreu, kamu parasının boş yere harcanmasına son vermek istiyor ve Karamanlis’in aksine, ekonomiyi canlandırmanın gerekliliğinden bahsediyor. 4 milyar euroluk bir konjonktür programı planlayan Papandreu’nun sloganı ise "Yeşil ekonomi" olarak da adlandırdığı ”Çevreci ekonomik büyüme“: Papandreu, bu programını şöyle anlattı;

“Çevreci ekonomik büyüme, iklim dostu teknolojilerin ön planda tutulacağı daha farklı bir üretim modeline geçiş anlamına geliyor. Bu, Yunanistan’ın âtıl durumdaki gücünü avantaja dönüştürebilecek bir üretim tekniği. Çevreci ekonomik büyüme, istihdam da yaratır.“

TÜRKİYE TARTIŞMASI

Ekonomi, seçim kampanyalarında diğer bütün konuların önüne geçti. Dış politika konuları ise arka planda kaldı. Ancak yine de iki rakip arasında, Türkiye ile ilişkiler gibi bazı konularda şiddetli tartışmalar yaşandı. Örneğin Ankara, Kıbrıs sorununun çözümü için yeterince çalışmamakla suçlanıyor. Papandreu, Karamanlis’i, Türkiye’nin AB üyeliği isteğini, bazı ödünler almak için yeterince kullanmamakla itham ediyor. Karamanlis ise Papandreu’ya, beş yıl önce, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin Annan Planı’nı onayladığını hatırlatıyor. Bir diğer problem de Makendonya ile devam eden isim sorunu. Karamanlis, bu konuda kırmızı bir çizgi çektiklerini ve bu çizginin aşılmayacağını söyleyerek tutumunu bir kez daha ortaya koydu. Makedonya'nın, BM'ye üyelik başvurusu Yunanistan'ın isim konusundaki itirazı yüzünden "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" olarak kabul edilerek, 160 ülke tarafından tanınmıştı.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.