Komşunun durumu korkutuyor

Pazar, 02 Mayıs 2010 - 05:00

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

Borsada yönde, yurtdışında Amerika verileri ile Yunanistan sorunu etkiliydi. Yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın enflasyon raporu izlendi. Amerika’da şirketlerin ilk çeyrek bilançolarında beklentilerin üzerinde kâr rakamları açıklamaları, olumlu karşılandı.
Fed’in (Amerika Merkez Bankası) faizleri bir süre daha bu seviyelerde tutacağını belirtmesi, alımları hızlandırdı. Ancak Yunanistan’ın iflasa yaklaştığına ilişkin haberler ve bu durumun diğer Avrupa Birliği ülkelerine sıçrama olasılığı, borsalarda satışlara neden oldu. Endeks dalgalı seyirle haftayı 58 bin 959 kapattı

Para piyasalarında Merkez Bankası’nın enflasyon raporu izlendi. Yurtdışında ise Yunanistan ve Avupa Birliği (AB) ile Uluslararası Para Fonu IMF görüşmeleri takip edildi.
Yunanistan endişeleri ve Merkez Bankası’nın faizleri düşük seviyelerde tutacağı açıklamaları, piyasalarda etkiliydi.
Bono piyasası: Gösterge olan 25 Ocak 2012 vadede faizler, cuma günü yüzde 9.16 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.
Döviz piyasası: Dolar, hafta ortasında IMF-AB’den gelen açıklamalarla panik havasıyla yükseldi. Cuma günü ise dolar 1.4880, euro ise 1.9780’den kapanış yaptı.

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

Piyasaların yönünde bu hafta yurtiçindeki en önemli gelişme, yarın açıklanacak nisan ayı enflasyon rakamları olarak bulunuyor. Yurtdışında ise Yunanistan’ın IMF ve Avrupa Birliği arasında yapılması söz konusu olan üç yıllık plana ait gelişmeler yakından takip edilecek.
Ayrıca Euro Bölgesi ile Amerika’da açıklanacak imalat ve hizmet sektörü endeksleri, diğer en önemli veriler olarak bulunuyor. Bununla birlikte cuma günü, Amerika’da tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı da kritik veriler olacaktır. Yatırımcıların ekonomik verileri yakından takip etmelerinde fayda bulunuyor.

Mali piyasalar, geçen haftalarda Yunanistan ekonomisinin iflasa yaklaştığına dair fiyatlamayı yapmıştı. Bu hafta yurtdışında riskli ülkeler konumuna giren Portekiz, İspanya ve İtalya ekonomisine yönelik gelişmeler yakından izlenecek. Yurtiçinde ise enflasyon verileri takip edilecek.
Bono piyasası: Piyasada gösterge olan 25 Ocak 2012 vadeli gösterge tahvilde faizlerin yüzde 9.10-9.20 bandında hareket gerçekleştirmesi muhtemel gözüküyor.
Döviz piyasası: Dolarda dirençler 1.4900 ve üstte 1.4950 seviyesinde. Destekler ise 1.4850 ve altta 1.4800’de.