Komutan mahkemede

Koramiral Kadir Sağdıç mahkeme salonuna girince, muvazzaf asker olan sanıklar ayağa kalkıp esas duruşa geçti

Komutan mahkemede

Kafes Eylem Planı iddianamesinde, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün de aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu, 33 sanığın, “Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak gayrimüslimlere yönelik Kafes Operasyonu Eylem Planı’nı hayata geçirmek için faaliyet yürüttükleri” iddia ediliyor.

Alkışlı destek

Kafes Eylem Planı davasının ilk duruşması İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün başladı. Duruşmaya aralarında Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün de bulunduğu 30 sanık ile Agos gazetesi avukatları katıldı.

Tutuklu sanıklar adliyeye girerken binanın önünde bekleyen bazı yakınları alkışlayarak “Kahramanlar” diye bağırdı. Koramiral Kadir Sağdıç, salona girdiğinde tutuksuz yargılanan muvazzaf askerler, askeri bir disiplin içinde ayağa kalktı. İşarat edene kadar da oturmadı. Sanıklardan Metin Samancı’nın davanın askeri mahkemede görülmesi talebini, mahkeme ‘Suçlama terör suçu kapsamında’ diyerek reddetti.

‘Sütü bozuklar var’

Tutuklu sanık Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Mücahit Erakyol, “Kafes, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) karalama planıdır. Bu dava ile Ergenekon’un askeri kanadı oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

Tutuklu sanık Deniz Kıdemli Albay Levent Gülmen ise “İçimizde malesef sütü bozuk, anasından emdiği sütün ak be ak olduğunu çocuklarına gösteremeyecek olan arkadaşlarımın varlığından şüpheliyim. Onlar bu oyunda figuran olarak kullanıldılar” diye ifade verdi.