Komutan, Topbaş'ı sordu

Komutan, Topbaş'ı sordu

10 Kasım 2009, Salı 14:32
A A

Atatürk'ü anmak için, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törene İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

KOMUTAN SORDU, TOPBAŞ NEDEN YOK ?

Anıta çelenkler konuldu, 09.05'de sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Taksim'deki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katılmadı. Berlin duvarının yıkılışının yıldönümü törenlerine katılmak için Almanya'da bulunan Topbaş'ın yerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet törene katıldı. Büyükşehir belediyesinin çelengi konulduğu sırada 1.Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Vali Güler'e Başkan Topbaş'ın nerde olduğunu sordu. Güler de Iğsız'a Topbaş'ın Dünya Belediyeler Birliği toplantısı için yurtdışında olduğunu söyledi. Ardından Güler tören alanında bulunan özel defteri imzaladı. Güler, deftere "Her 10 Kasım'da olduğu gibi sevgi ve saygımızı teyid etmek üzere buradayız. Yüce Atam tarihin akışını değiştirdiniz. Yıllar geçse de insanlık için esin kaynağı oldunuz. Türk milleti, yüce Ata'sını unutmadı, unutmayacaktır. En büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatmak amacındayız. Sizi gönlümüzde yaşatacağız" diye yazdı.

BOZKURT HAREKETLİLİĞİ

Güler'in anıt özel defterini imzalamasının hemen ardından töreni izleyen 85 yaşındaki sanatçı İlham Bozkurt Gencer, "Ne Mutlu Türküm diyene" diye bağırdı. Elindeki Atatürk posterini de havaya kaldırarak tekrar aynı sloganı atan Gencer'e sivil polis memurları ve vali Güler'in korumaları müdahale etmek istedi. Korumaların ve polisin müdahalesi sırasında Gencer'in elindeki Atatürk posteri yırtıldı. Bu duruma sinirlenen İlham Gencer, "Elimdeki pankart değil bunu yırtıyorsunuz. Ne var bunda Atatürk'ün fotoğrafı var?" dedi. Polis müdahaleden vazgeçince Gencer töreni izlemeye gelen öğrencilerden, "Ne Mutlu Türküm Diyene" diye bağırmalarını istedi. Bunun üzerine Vali Güler'in korumaları "Burası gösteri yeri değil?" diyerek Gencer'i anıttan uzaklaştırdı. Taksim Metro çıkışına kadar polis eşliğinde götürüldükten sonra burada bırakılan İlham Gencer, "Ben siyaset yapmıyorum, Türkçülük yapıyorum" dedi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;