Komutanlar da yürüdü

Komutanlar da yürüdü

Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 72.yıl dönümü nedeniyle tren garındaki  törene katılan 7.Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2.Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Akın Öztürk ve askeri erkan, tren garından 2 kilomotre uzaklıktta bulunan Anıt parka askerlerle birlikte yürüyürek giderken, Vali Hüseylin Avni Mutlu ve diğer sivil protokol üyeleri ise araçları ile gitti. Askerler yürüyüş sırasında  "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Ne mutlu Türküm diyene" yürüyüş komutları ile yürüdükleri görüldü.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 72. yıl dönümünde tren garında düzenlenen törene, Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7.Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2.Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ali Şimşek, askeri erkan ve daire müdürleri ile öğrenciler katıldı. Kutlamalar, temsili trenin Diyarbakır tren garına varmasıyla başladı. Bayraklarla süslü trenden inen gaziler, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya sandık içerisindeki Türk bayrağını verdi. Vali Mutlu da, bayrağı öperek teslim aldı. Tren garının önünde yapılan folklor gösterisinin ardından öğrenciler Atatürk'ü anlatan çeşitli şiirler okudu.

Törende konuşan Vali Hüseyin Avni Mutlu, Kurtuluş savaşı boyunca yüzlerce şehit vermek pahasına Ata'sını bırakmayan Diyarbakırlıların 72 yıl önce Ulu Önder Atatürk'ü coşkuyla karşıladığını vurgulayarak, "Yüce Atam, gösterdiğin çağdaş uygarlık seviyesini yakalamanın gereği neyse Diyarbakır halkıyla omuz omuza vererek emin adımlarla ilerliyoruz"dedi. Tren garındaki törenden sonra Valilik önünde bulunan Anıt parktaki tören alınına geçildi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu ve sivil protokol üyeleri tren garına 2 kilometre uzaklıkta bulunan Anıt parka araçları ile geçerken, 7.Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2.Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Akın Öztürk ve askeri erkan ve askerler ise anıt parka İstasyon ve Ekinciler caddelerinden yürüyerek geçti. Dev bir Türk bayrağı ve Atatürk posteri ile anıt parka geçen askerler yürüyüş sırasında,  "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Ne mutlu Türküm diyene" yürüyüş komutları ile yürüdü. Anıt parkta Atatürk anıtına çelenklerin konulması ve anıt özel defterinin imzalanması ile tören sona erdi.

DHA