Konsolosluk rehineleri yarın ya da öbür gün gelebilir

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD'in kaçırdığı konsolosluk çalışanı 49 Türk için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, 'Irak'taki bütün taraflarla görüşmelerimiz sürüyor. Belki yarın, öbür gün gelebilirler' dedi

02 Ağustos 2014, Cumartesi 12:45
A A

Önceki gün Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bu sabah kentte TCDD Sosyal Tesisleri’nde Sivas Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanlığı’nın düzenlediği kahvaltıya katıldı. Kahvaltı programının ardından Bakan Yılmaz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Musul’da IŞİD’in kaçırdığı Türk Konsolosluğu çalışanı 49 kişinin ailelerine ne zaman kavuşacağı sorusuna Bakan Yılmaz şöyle dedi:

"Çalışıyoruz. IŞİD üzerinde kim etkili olabilecek ise kimin sözüne itibar ediyorsa Irak’taki bütün taraflarla görüşmemiz devam ediyor. Bize söylenen en kısa zamanda, bunu gerçi daha halka söylemedik. Belki yarın gelebilir, belki öbür gün gelebilir. Biraz sabırlı olsunlar. Ya operasyon yapıp gidip getireceksin, ya da görüşmeler ile sabırla, sulh yoluyla bu olayı bu sıkıntıyı çözmek lazım. Bizim isteğimiz görüşmeler yoluyla bunun çözülmesi. Çünkü bunun en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha sabretsinler."

"TIR’LARDA TÜRKMENLERE YARDIM VARDI"

Adana’da durdurulan TIR’larda silah olduğu iddialarının gündeme gelmesi ile ilgili bir soru üzerine de Bakan Yılmaz şöyle konuştu:

"Mahkeme de, yargı da devam ediyor. Biz orada Türkmenler’e giden yardımın olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkmenler’in neye ihtiyacı varsa o yardımı vermek Türkiye’nin asli yükümlülüğüdür. Çünkü orada Türkmenler Türkiye’den önce sahipsizdi. Ancak bizim yardımlarımız ile bir noktaya gelmiştir. Türkiye’nin yaptığı doğrudur.

"BARIŞA ULAŞAN ZAFERE ULAŞMIŞ DEMEKTİR"

Kaçırılan İsrail askerleri için ABD’nin Türkiye’den acil destek istemesi sorulan Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"Gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Kim barışa ulaşmışsa zafere ulaşmış demektir. Bugün herkes bir adım ileri gitmek istiyor. Kavgayla bir adım alacağını düşünüyor. Oysa biz diyoruz ki barış olsun. Barış olmanın şartı bu bölgede iki bağımsız devletin 1967 sınırlarına çekilerek bir arada yaşaması ateşkes ilan ediyorlar. Fakat ondan sonra bir İsrail’i kaçırıldı. Kaç tane Filistinli öldürüldü. 40 tane Filistinli’yi öldürdüler. Nerede adalet, nerede insaf var ? Herkes şiddetle silah gücüne dayanarak mesafe almak istiyor. Biz taraflara şunu diyoruz; gerçek zafer barışa ulaşmış zaferdir. Her iki tarafında barışı amaçlaması gerekir. Bu anlık olayları kendi lehlerine bir fırsata dönüştürmemesini istiyoruz. Türkiye gerçekten o coğrafyada barış istiyor. Mazlumun, mağdurun ve haklının yanında İsrail’in de güvenliğini ele alan bir sistemi savunuyor. Bunun için de o bölgede iki devletli bağımsız devletin bir arada yaşamasını sağlamaktır. Türkiye bunu destekliyor. Bazı ülkeler ise henüz Filistin’i bir bağımsız devlet olarak İsrail’in yanında yer almasına hazır değil. Buna Arap Birliği ülkeleri de dahil. Bundan dolayı şu anda Mısır, Refah sınır kapısını kapatıyor. Bu Arap, eğer ister ise onun güçlenmesini Refah Sınır Kapısı’nı açardı. Biz barış istiyoruz. Bunun yolu da herkesin silahlarını gömmesi, en azından bu ateşkes sözüne her iki tarafın da uyması. Dolayısyıla bir bahane bulup da misli ile kat kat karşılık verilmesini doğru bulmuyoruz."

Bakan Yılmaz daha sonra Doğanşar 50’inci Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali’ne katılmak üzere ilçeye hareket etti.

Halife YALÇINKAYA/SİVAS, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;