Kontörlü su sayacına tepki

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İSKİ'nin yeni başlattığı kontörlü su sayacı uygulamasının hukuki ve insani olmadığını söyledi

23 Kasım 2009, Pazartesi 15:44
A A

Gürsel Tekin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konuda fetva vermesini istedi. CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılamak için Atatürk Havalimanı’na gelen Gürsel Tekin, VIP Salonu'nda şunları söyledi: “Bu bir Ankara modelidir. Sayın Gökçek’in modelidir. Bunu seçim öncesi uygulama istediler.

Tepkiden dolayı yapamadılar. Bu insani uygulama değildir. İnsan yaşamında iki önemli unsur vardır. Hava ve su. Sosyal belediyecilikte, sosyal devlet de böyle bir şey olabilir mi? Dikkat edin. 'Eğer kontörün yoksa suyunu keserim' diyor. Açlıkla sefaletle mücadele edebilirsiniz. Ama susuzlukla edemezsiniz. Ben inanıyorum ki, Sayın Diyanet İşleri Başkanı bu konuda bir fetva verir.

Siz abdest alırken suyunuz kesilecek. Ya da banyo yaparken kontör bitti, diye suyunuz kesilecek. Bu doğru bir uygulama değildir. CHP olarak biz bunu yargıya götürdük. İnanıyorum ki eğer bu ülkede hukuk işliyorsa gereğini yapar.”

DİLARA İLİ İLGİSİ VAR MI?

Dünyanın gelişmiş veya gelişmekte olan hiçbir ülkesinde böyle bir uygulamanın olmadığını, hatta çoğunda suyun bedava olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, yeni su saati ihalesinin kime verildiği konusunda kuşkuları olduğunu belirtti. Tekin, “Merak ediyorum bu firma kim? Bu firmanın ufacık, minicik çocuğumuz Dilara ile bir ilgisi var mı, yok mu?

Sicili temiz mi, değil mi? Bunların hepsini İstanbul halkı merak ediyor. Cevap bekliyoruz. Saat parası alınacak. Bu 82 TL. Ayrıca kart parası alınacak. Kontörler doldurulacak. Şubeleri belirlemişler” dedi.

BAŞBAKAN'A ÇAĞRI

Gürsel Tekin son olarak Başbakan Erdoğan’a bir çağrıda bulundu “Sayın Başbakanın bu konularda çok duyarlı olduğunu biliyorum. 1993 yılında kendisi İl Başkanıyken İSKİ’nin yaptığı yüzde 7 zammından dolayı İSKİ meydanına çadır kurup protesto etmişti. O gün gazeteler bunu manşetten vermişlerdi. Ondan sonra on binlerce kez zam yapıldı.

Ondan vazgeçtik . Bu uygulamanın insani olup olmadığını Başbakana soruyorum. O gün çadır kuran Başbakan aynı duyarlılığı gösterecek mi? Göstermeyecek mi? Merakla bekliyoruz” diye konuştu.

Faik KAPTAN/DHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;