Köpeği kaybolan kadına şok

Kadın doktor Zuhal Eşmen, kaybolan köpeğini hafiye gibi arayıp buldu ama bir gerçek onu şoke etti

Köpeği kaybolan kadına şok

İstanbul'da iki ay önce kaybolan 16 aylık doberman cinsi köpeği ‘Esmer’i, afişler bastırıp il il dolaşarak Türkiye’nin dört bir yanında arayan ve Bodrum’un Ortakent Yahşi Beldesi’ndeki çiftlikte bulan Dr. Zuhal Eşmen, öğrendiği gerçekle şoke oldu. ‘Esmer’in, aşırı muhafazakar eşi ve kızı tarafından ‘abdest bozduğu’ gerekçesiyle gazeteye ilan verilerek hibe edildiğini öğrenen Dr. Eşmen, “Köpeğin aptesti bozduğu iddiaları saçmalık. Bu saçmalığı eşim yapmıştır. Onun zihniyeti farklı” dedi. Çocuk hastalıkları uzmanı olan 51 yaşındaki Dr. Zuhal Eşmen, kendisinden uzak kaldığı sürede yaklaşık 15 kilo verdiğini söylediği köpeği ‘Esmer’e sarılıp hasret giderdi.

Film senaryolarını aratmayan olay, Bursa’da özel bir hastanede görev yapan, evli ve 3 çocuk annesi Dr. Zuhal Eşmen’in, iki ay önce İstanbul'da oturan eşi 58 yaşındaki Refik ve kızı 25 yaşındaki Elif Eşmen'in yanına tatile giderken, Ukrayna’daki oğlunun hediye ettiği ‘Esmer’ adlı doberman cinsi dişi köpeğini yanında götürmesiyle başladı. ‘Esmer’ İstanbul'da ortadan kayboldu. Köpeğini aramak için il il dolaşıp fotoğraflarını asan ve internet yoluyla da hayvan hakları derneklerine başvuran Dr. Eşmen, üç gün önce Bodrum Hayvan Hakları Derneği’nden gelen haberle sevindi. ‘Esmer’in Ortakent Yahşi Beldesi Camel Beach sahilindeki Mehmet Sürmeli’ye ait çiftlikte tutulduğunu öğrenen Dr. Zuhal Eşmen, hemen soluğu Bodrum’da aldı.

ALMASI KOLAY OLMADI

Çiftliğin önünde adıyla çağırdığı ve çitleri atlayıp hemen yanına koşan köpeği ‘Esmer’e sarılarak hasret gideren Dr. Eşmen, onu vermek istemeyen bekçi Metin Tırmıkçı ile tartıştı. Patronunun yaklaşık 1.5 ay önce İstanbul'dan çiftliğe gönderdiği ‘Esmer'i, onun haberi olmadan kimseye veremeyeceğini söyleyen Metin Tırmıkçı, tasmasını bırakmadığı köpeği yeniden çiftliğe götürdü.

Tüm ısrarlarına rağmen köpeği geri alamayan Dr. Zuhal Eşmen, jandarmaya ve savcılığa giderek şikayet dilekçesi verdi. Aşılarını yaptırıp kimliğini çıkarttığı ve bugüne kadar evlatlarından ayırmadığı köpeğini geri alabilmek için yasal yola başvuran Dr. Eşmen, Muğla Barosu avukatlarından Hilmiye Cengiz aracılıyla da Bodrum 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Savcılık ise dava sonuçlanıncaya kadar ‘Esmer’i yediemin olarak belirlenen çiftliğin bekçisi Metin Tırmıkçı’ya teslim etti.

EŞİ VE KIZININ VERDİĞİNİ YENİ ÖĞRENDİ

Bodrum'da kalıp yasal işlemlerin sonucunu bekleyen Dr. Eşmen'i bir gün sonra telefonla arayan bekçi Tırmıkçı, “Köpeğinizi alabilirsiniz” dedi.

Sevinçle köpeğini almak için çiftliğe giden Dr. Zuhal Eşmen, bekçi Tırmıkçı’nın anlattıklarıyla şaşkına döndü. Dr. Zuhal Eşmen, eşi Refik Eşmen ve kızı Elif Eşmen'in 17 Ocak günü gazeteye ‘Doberman. Dişi. Meraklısına hediyedir’ ilanıyla Bodrum'daki çiftliğin sahibi hayvansever işadamı Mehmet Sürmeli'ye hibe edildiğini öğrenip ve ilanın kupürünü de görünce şoke oldu.

Duyduklarına inanamayan Dr. Eşmen, “Eşim ve kızım bana köpeğin İstanbul’da kaybolduğunu söylemişlerdi. Ben de inanmıştım. Ancak Bodrum’da o gazete ilanını görünce şoke oldum. Hemen kızım ve eşimle konuştum. Gazeteye ilanını kendilerinin verdiğini doğruladılar. Zaten ‘Esmer’i sevmiyorlardı. Ama bunu bana neden yaptılar anlamış değilim” dedi.

Eşi Refik Eşmen'in ‘abtest bozduğu’ gerekçesiyle evde köpek bulunmasını istemediğini belirten Dr. Zuhal Eşmen, “Köpeğin abtesti bozduğu iddiaları saçmalık. Bu saçmalığı eşim yapmıştır. Onun zihniyeti farklı. Ben ‘Esmer'i namaz kıldığım odaya sokmuyorum. Zaten dışarıda da kötü bir şeyler yemiyor” dedi.

‘BİR DERİ BİR KEMİK KALMIŞ’

Dr. Eşmen, köpeğine uzun uzun sarılıp hasret giderirken, yaralar oluşan yerlerine krem sürdü.

‘Esmer’i alan işadamı ve çiftlik görevlisi hakkında yasal takibattan vazgeçtiğini belirten Dr. Eşmen, “Ancak bu tür cins köpeği alırken asıl sahibi, yani kimliği bana ait olduğu için mutlaka bana sormaları gerekirdi. Ayrıca, 35 kilo olan Esmer, iki ayda 20 kiloya kadar düşmüş, bir deri bir kemik kalmış, kulaklarında ve vücudunda yaralar oluşmuş. Kızım Esmer bensiz hayata en fazla 1 ay daha dayanabilirdi, tam zamanında teslim aldım” diye konuştu.

Bekçi Metin Tırmıkçı ise “Ben köpeğe burada elimden geldiği kadar bakmaya çalıştım. Davalar açılıp olay büyüyünce patronumun talimatıyla köpeği teslim ettim” dedi.

Bu arada Dr. Zuhal Eşmen, köpeği Esmer'i alarak görev yaptığı Bursa'nın İnegöl ilçesine getirdi ve bir süre özel bakıma alacağını söyledi.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

3