Korkaklar kazanamaz

Samet Aybaba'nın kaleminden derbinin yorumu...

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Korkaklar kazanamaz Rijkaard da çaresiz Öncelikle şunu belirteyim, derbi başlamadan yarım saat önce iki takım oyuncularının birbirlerine yaptıkları centilmenlik dışı hareketler, futbolcuların kalitesine, kariyerine ve iki takımın büyüklüğüne yakışmadı. Ne oluyorsa Fenerbahçe, Galatasaray derbilerinde tempolu, istekli, rakibe sahanın her yerinde basan, müthiş bir takım görüntüsüne bürünüyor. Sarı-Kırmızılılar da tam tersi ürkek, ne yaptığını bilemeyen, korkak bir takım görüntüsü veriyor.

Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki maçlarda Galatasaraylı futbolcuların psikolojik sorunlarını çözmesi gerektiğine inanıyorum. Derbinin ilk yarısında Fenerbahçe takım savunmasına ağırlık veren istekli ve disiplinli bir futbol oynadı. Alex’in attığı ilk golde, Roberto Carlos topun üstünden atladı ve kenar oyuncularının içeri girdiğinde ne kadar etkili olacağını gösterdi.

Galatasaray ilk yarı ezeli rakibinden çok daha kötüydü ve oyuna hiç motive olamamıştı. Bireysel açıdan yetenekli oyuncuları da bu devrede bekleneni veremedi. İkinci yarıda Galatasaray oyunu tam toparlarken, kaleci Leo Franco’nun yaptığı hatanın neden olduğu penaltıdan ikinci golü yedi. Hemen arkasından Hakan Balta’nın attığı golden sonra Galatasaray skoru lehine çevirebilir mi diye düşünmeye başlarken, Sarı-Kırmızılı takımda bu kez de Keita sinirlerine hakim olamayıp oyundan atıldı.

Derbinin sonucunu kaleciler ve öndeki savunmaların tayin edeceğini söylemiştim. Galatasaray bu alanda daha çok hata yaptı. Fenerbahçe ise daha az. Bu da skorun Sarı-Lacivertli ekip lehine sonuçlanmasını sağladı. Teknik direktör Daum, Alex’i tam zamanında çıkardı. Kazım- Güiza değişikliği de doğruydu.

 

 

SAMET AYBABA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;