Korku filmleri zayıflatıyor!

İngiltere'de bulunan Westminster Üniversitesi'nin araştırması, zayıflamaya çalışanlara hayli ilginç bir alternatif sunuyor. Hangi filmin kaç kalori yaktırdığı bile hesaplanmış!

01 Kasım 2012, Perşembe 08:24
A A

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine göre araştırmada elde edilen bulgular, korku filmlerinin yarattığı gerilim ve heyecan esnasında harcanan kalori, bir kalıp çikolatanın kalorisini yakabilmek için yapılan uzun yürüyüşe eşdeğer olduğunu ortaya koydu.

Ortalama 113 kaloriye tekabül eden bu eforun, başrolünü Jack Nicholson'ın oynadığı Stephhen King'in aynı adlı kitabından uyarlanan ‘The Shining' filminde 184 kaloriye kadar yükseldiği belirlendi.

Spelberg imzalı 'Jaws' filmi de zayıflatan korku filmlerinden.

Filmlerin gerilim dozu, kullanılan müziklerin etkisi, harcanan kalori miktarını belirleyen en önemli etken. Nitekim ‘The Shining' filmi kadar yoğun korku sahnesi içermemekle birlikte, ‘Jaws' filminin müzikleriyle öne çıkan sahneleri nedeniyle yaktırdığı kalori miktarı 158.

ÜRKME, SIÇRAMA, KALP RİTMİ...


Westminister Üniversitesi'nin araştırmasında kullanılan deneklerin biyolojik farklılıkları nedeniyle harcadıkları kalori miktarında ufak tefek farklılıklar olmakla beraber, net bir ortalama değerler çıtası oluşturulabildiği belirtildi.

Dr Richard Mckanzie, film sırasında ürkerek sıçramanın, ani refleksler göstermenin kalori kaybında etkili olduğunu, alınan oksijen miktarı ve kalp ritminin belirleyici olduğunu kaydetti.

HANGİ FİLM KAÇ KALORİ YAKTIRIYOR? İŞTE LİSTE
:1. The Shining – 184 kalori

2. Jaws – 161 kalori

3. The Exorcist – 158 kalori

4. Alien – 152 kalori

5. Saw – 133 kalori

6. A Nightmare On Elm Street – 118 kalori

7. Paranormal Activity – 111 kalori

8. The Balir Witch Project – 105 kalori

9. The Texas Chain Saw Massacre – 157 kalori

10. Rec – 101 kalori

Deutsche Welle Türkçe

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;