Korkunç gerçek

Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'ne başvuran ve grip virüsü tespit edilen vakaların yüzde 99'unun domuz gribi olduğu belirlendi

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

MEVSİMSEL GRİP YOK

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan ve Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribiyle mücadelede oluşturduğu bilim ekibinde yer alan, Prof. Dr. Mustafa Bakır, Ankara ve İstanbul’daki başvurularla ilgili istatistikler hakkında şu bilgileri verdi: “100 başvurudan 40 ile 50’sinde grip virüsü tespit ediliyor. Grip olanların yüzde 99’unda domuz gribi var. Mevsimsel grip değil” dedi.

‘ÖPÜŞMEYİ 5 AY ERTELEYİN’

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de 15 Mayıs 2009’dan bu yana toplam 1095 domuz gribi vakası tespit edildiğini bildirdi. Hastanede tedavileri süren 5 hastadan, durumu ağır olan birinin yoğun bakımda tedavi gördüğü kaydedildi. İstanbul Valisi Muammer Güler de kentteki vaka sayısını 88 olarak açıkladı ve “Hasta olanlar evlerinden dışarı çıkmasın” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Öpüşmeyi tokalaşmayı 5 ay erteleyin” dedi.

MARDİN’DE 1 HAFTA TATİL

Milli Eğitim Bakanlığı, domuz gribinin yükselen bir grafik izlemesi üzerine, dezenfekte edilmesi için 30 Ekim Cuma günü Türkiye genelinde tüm ilk ve orta eğitim kurumları ile dershaneleri tatil etti. Ankara’da okullar zaten 1 hafta tatil edilmişti. Dün 2 öğrencide domuz gribi çıkınca Mardin’de ve Marmaris’te okullar 1 hafta tatil edildi. Bakanlık hamileler için yan etkisi olduğu öne sürülen ‘adjuvan’ maddesi içermeyen yeni aşı getirilmesi kararı aldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;