Korkutan aşı

Dünyada, domuz gribi salgınına önlem olarak hükümetler binlerce aşı siparişi verdi. Ancak vatandaşlar, aşı konusunda oldukça endişeli

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

KOBAY MI OLACAĞIZ?

Dünyada bugüne kadar 484 bin 922 domuz gribi vakasından 5475’i ölümle sonuçlandı. Virüsten en çok Amerika, Avustralya ve Meksika etkilendi. Salgın alarmına geçen hükümetler binlerce doz aşı siparişi verdi. Türkiye’de de 28 milyon kişiye domuz gribi aşısı yapılacak. Aşı gelmeden “İlaç firmaları Türkiye’yi kobay olarak kullanacak” iddiası vatandaşın kafasını karıştırdı.

AMERİKA AŞIYA BAŞLADI

Bakanlık “Normal grip aşısından farkı yok” dese de birçok kişi aşıya sıcak bakmıyor. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da da durum farklı değil. Amerika’da 40 milyon doz aşının 2.4 milyon dozluk ilk partisi, geçen hafta dağıtıldı. Ancak anketler halkın aşıdan korttuğunu ortaya koydu. İnsan-Basın Araştırma Merkezi’nin yaptığı ankete katılanların yüzde 47’si domuz gribi aşısıyla aşılanmak istemiyor.

ŞÜPHE ÜSTÜNE ŞÜPHE

Aşıya karşı çıkan yüzde 47’lik kesimin yüzde 35’i de aşının henüz test edilmediğini belirterek çok riskli olduğuna inanıyor. Yüzde 23’lük kesim ise hasta olmadığını öne sürerek aşıdan kaçınıyor. Ankete katılanların yüzde 16’sı yararlı olduğuna inanmadığı aşının tam tersine hastalığa yol açacağını düşünüyor. Kimileri de aşının ciddi bir rahatsızlık olan ‘Guillain-Barre’ sendromuna yol açtığına inanıyor.

SLOGAN AYNI: GRİPTEN FARKI YOK

Amerikan Ulusal Aşılama Merkezi Başkanı Barbara Loe Disher, “Bu durum, toplumun aşı konusundaki uyanışının bir parçası. Hükümetin korkulduğu kadar ölümcül olmayan domuz gribine karşı verdiği tepki, durumun gerçekliğiyle bağdaşmıyor” dedi. Amerikan hükümeti de tıpkı Türkiye’de olduğu gibi domuz gribi aşısının normal grip aşılarından bir farkı olmadığının altını çizerek halkı aşı olmaya ikna etmeye çalışıyor.

MAHKEME NEW YORK'TA ZORUNLU AŞIYI DURDURDU

Amerika’da sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı olması zorunlu tutulmuştu. New York eyaletinde üç hemşire, bu uygulamaya itiraz ederek mahkemeye başvurdu. Hemşireler, dilekçelerinde “Aşı salgını engellemek yerine tetikleyebilir. Birçok nedenden dolayı aşının etkili veya gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Henüz testleri tam olarak yapılmadı. Bize zarar verebilir” demişti. Zorunlu aşı emrini vatandaşlık haklarına aykırı bulan mahkeme, uygulamayı geçici olarak durdurdu.

500 BİN AŞI TÜRKİYE'DE

Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribine karşı İtalya’dan aldığı aşıların 500 bin dozluk ilk partisi dün İstanbul’a ulaştı. Bugün Ankara’ya getirilecek aşıların içinden rastgele seçilen numunelere Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde test yapılacak. Testlerden ‘uygulanabilir’ sonucu çıkarsa aşılar sağlık kuruluşlarına dağıtılacak. Aşılar önce sağlık personeli ile hacı adaylarına yapılacak.

Ankara’daki Bilkent Universty Preparatory School (BUPS) İlköğretim Okulu’ndaki domuz gribi salgınında hasta sayısı 41’e çıktı. Dün de Diyarbakır’da 6’sı öğrenci 7 kişide, Erzurum’da ise 1 kişide domuz gribi virüsüne rastlandı. İki okulda eğitime 1 hafta ara verildi. Bakanlık, Türkiye’de bugüne kadar 551 kişinin domuz gribine yakalandığını duyurdu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;