Korkutan deprem açıklaması

Prof. Dr. Işıkara, 'Bugünlerde 6'nın üzerinde deprem olması sürpriz olmaz' diye konuştu

10 Mart 2011, Perşembe 07:56
A A

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği (AHDER) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bugünlerde 6.0’nın üzerinde bir deprem olursa sürpriz olmayacağını belirterek, "Artık deprem ne zaman olacak sorusunu kafamızdan atıp, deprem olacak gerçeğini kabul etmeliyiz" dedi.

Türk Kızılay’ı tarafından yürütülen toplum liderlerini teşkilatlandırma projesi kapsamında Rize Ticaret Borsası (RTB) Salonu’nda din görevlilerine yönelik konferans veren Prof. Dr. Işıkara, sadece 2009 yılında Türkiye’de 9 bin 196 deprem meydana geldiğini belirterek bunun günde 25, saatte ise 1 depreme denk olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Işıkara şöyle konuştu: "Bugünlerde 6.0’nın üzerinde bir deprem olursa sürpriz olmaz, size de sürpriz olmaması lazım. Ortada bir gerçek var. İstatistikler bunu söylüyor. 7- 8 yılda bir de 7 ve üzeri depremler olabiliyor. Onun için camilerde vatandaşlarımıza söyleyin. ’Deprem ne zaman olacak?’ sorusunu kafamızdan atıp, deprem olacak gerçeğini kabul etmeliyiz. Bu ülkede saatte bir deprem oluyorsa, ’deprem olacak mı?’ sorusunu sormanın bir anlamı yok. Mühim olan bu gerçeği kabul etmek ve bu gerçekle yaşamaktır. Nasıl yaşayacağız? Korunma kültürü bilincine sahip çıkarak yaşayacağız. Din adamının toplum üzerinde çok büyük saygınlığı var. Onun için bu bilgileri belli aralıklarla vatandaşlarımızla paylaşın."

Muhammet KAÇAR / RİZE, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;