Korsan olmayana kız yok

Denizcilere okyanuslar ve tehlikeli bölgeler hakkında bilgi aktaran "Marine Buzz" isimli internet sitesine göre Somali'de en önemli statü simgesi korsan olmak!

Korsan olmayana kız yok

Buna göre yaşları 20-35 arasındaki korsanlar kaçırdıkları gemilerin karşılığında ortalama 2 milyon dolar fidye alıyor. Korsanlar aldıkları fidyeyi silah, roketatar, uydu telefonu ve lüks araçlara harcıyor.

KADINLARIN HAYALİ

Rehinelerine iyi bakan korsanlar onların gıda, içki ve sigara ihtiyaçlarını karşılıyor. Korsan gemilerine sadece rehinelerin beslenmesinden sorumlu lokantalar yemek servisi yapabiliyor. Hal böyle olunca Somalili kadınların en büyük hayali de bir korsanla evlenmek. Çünkü korsanların gücü, parası, dokunulmazlığı, kabilesini korumak için silahı var.

EN SAYGIN MESLEK

Somali'de toplumda kabul görmenin en geçerli yolu korsanlık. Korsanlar en güzel kızlarla evleniyor, en büyük evleri yaptırıyor. Eğitimli Somalili gençler bile "Eğer korsan değilseniz, kadınlar sizinle konuşmaz bile" diye yakınıyor. 36 yaşında, 5 çocuk annesi bir korsan eşi yaşadığı hayatı "Artık çocuklarımız yemek sıkıntısı çekmiyor. Sabahları okula gidiyor, öğleden sonraları da futbol oynuyorlar. Mutlular" diye anlatıyor.