Korsanını okudu, parasını yazarına gönderdi

Korsan kitap ile film ve müzik cdleri tartışmalarının sürdüğü günümüzde Kayseri'de ilginç bir olay yaşandı

18 Temmuz 2013, Perşembe 21:53
A A

Mustafa Gödeş'in yazdığı 'Kişisel Gelişim Zırvaları' isimli kitabın Kayseri'de korsanını satın alan Süleyman T. isimli vatandaş, kitabı okuduktan sonra vicdan azabı duyarak kitabın parasını yazarına gönderdi.

Kitabı korsan olarak satın aldığı için rahatsızlık duyan Süleyman T., bir özür mektubu yazıp içine de 15 TL olan kitabın ücretini koyarak mektubu yazara gönderdi. Süleyman T. mektubunda, "Kitabınızı okuduktan sonra vicdanen rahatsızlık duydum. Affınıza sığınarak kitabın ücretini kul hakkı yememek adına zarf içerisinde size gönderiyorum. Bundan sonra da bu konuda daha duyarlı davranacağım" ifadelerini kullandı.

Zarfın içinde parayı görünce şaşırdığını belirten kitabın yazarı Mustafa Gödeş ise, şunları söyledi:

"Mektubu okuduktan sonra kitabımın korsanının çıktığını öğrenmek ayrı bir şok ve hayal kırıklığı yaşamama neden oldu. Çünkü 10 yıllık birikim ve emek ile yazdığım kitabımın korsanının çıkmasını öğrenmek bütün motivasyonumu bozdu. Tek tesellim mektubu gönderen kişinin duyarlı yaklaşımı oldu. Ayrıca bu mektup bana da büyük bir ders verdi.

Öğrencilik yaşamımda satın aldığım ve kütüphanemde bulunan yaklaşık 10-15 kadar korsan kitap vardı. Bunları tespit ettim. Aynı şekilde ulaşabildiğim yazarlara parasını göndermeyi, ulaşamadıklarım için ise kitapları imha edip bandrollüsünü satın almayı düşünüyorum. Şunu da öğrendim ki korsan ürünler bilim sanat cinayetidir. Başıma gelince anladım. Korsanla mücadele konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;