Korsanlar resmi sitelere saldırdı

Mastercard, Visa ve Sony'nin sistemlerini çökerten Anonymous (İsimsiz) adlı bilgisayar korsanları bu kez Türkiye'deki resmi sitelere saldırdı

10 Haziran 2011, Cuma 07:48
A A

* Uluslararası hacker grubu Anonymous 22 Ağustos tarihinde devreye girecek olan internette filtre uygulamasına tepki olarak Türkiye’deki resmi kurumların internet sitelerine saldırdı.

* Grup ilk hedef olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) seçti. Anonymous dün saat 18.00’de TİB’in sitesine saldırıp kilitlerken, Türk hacker grubu Ayyıldız Tim’in yaptığı karşı saldırı ve önlemler yetersiz kaldı.Kurumların aldığı önlemler de yeterli olmadı ve bazı sitelere yarım saat erişim sağlanamadı.


Kendilerini uluslararası siber-aktivistler grubu olarak tanıtan Anonymous’un Türkiye’de yürürlüğe girecek filtre uygulamasını protesto etmek amacıyla duyurduğu siber saldırı, TİB’e düzenlendi. TİB’in güvenliği üst seviyeye çıkarması ve yedek sunucular da dahil 8 ayrı önlem alması da saldırıyı engellemek için yeterli olmadı.

TİB yetkilileri 16.45’ten itibaren saldırıya karşı önlem almak amacıyla çalışma başlattı. Bu nedenle sitede geçici bir yavaşlama oldu. 17.58’de ise siteyle kısa süreli olarak bağlantı kurulamadı. 18.00’den itibaren de siber saldırı nedeniyle yaklaşık yarım saat siteye erişim sağlanamadı.

Meteoroloji ve SGK’ya saldırı

Anonymous, TİB’in yanı sıra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine de kısa süreli saldırı düzenledi. TİB’in resmi internet sitesi “www.tib.gov.tr” ile kurum bünyesindeki İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin “www.ihbar.org.tr”, www.guvenliweb.org.tr”, “www.guvenlicocuk.org.tr” isimli web sayfalarına “DDoS” adı verilen (internet sitelerine tıklanarak çalışmaz hale getirilmesi, web sitesini veya DNS sunucularının kullanılmaz hale getirilmesi) saldırılar gerçekleştirildi. Siteye girmek isteyenler önce “www.tib.gov.tr web sitesi şu anda bakımdadır. Lütfen daha sonra yeniden deneyiniz” mesajıyla karşılaştı. Daha sonra ise “Lütfen bekleyiniz. www.tib.gov.tr yükleniyor” diye bir mesaj görüntülendi.

Farklı adrese yönlendirdi

Saldırılara karşı önlem almaya çalışan TİB yetkilileri tam bu anda ilginç bir adım attılar ve siteye ulaşmak isteyenleri “http://tib.gov.tr/index2.html” adresine yönlendirdi.

YSK’ya saldırı yapmayız

Anonymous adlı grubun, 12 Haziran’da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sistemini hedef alarak siber saldırı düzenleyeceği ve seçim sonuçlarını şaibeli hale getireceği de ileri sürüldü. Ancak Anonymous bu iddiayı bir açıklamayla yalanladı ve bunun bir komplo teorisi olduğunu belirterek “Anonymous Türkiye’nin demokratik seçimlerini bozmak gibi bir hedefe sahip olmadığından, pazar günü YSK sunucularına da saldırmayacaktır. Bu gibi oyunlara ve asılsız komplo teorilerine kanmayınız” dedi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan teknoloji uzmanı, “Bu saldırıya sembolik denebilir. 15-20 dakika kadar sürdü. Anonymous’un yöntemi budur. Kalıcı zararlar vermek istemez. Bu tip ağların uzun süre devre dışı kalmasının kamunun da zararı olduğu görüşündedir. Saldırı sembolik ve hafif bir güç gösterisi oldu.” dedi.

IP adresleri ele geçti

TÜRK hacker grubu Ayyıldız Tim, dün karşı saldırılarla Anonymous’un Mirc gruplarını kapattırıp, siber saldırıya katılacakları iddia edilen 115 bilgisayarın IP adresini ele geçirdiğini öne sürdü. İnternet sitelerinde 4’ü yönetici olmak üzere 115 IP adresini yayınlayan hacker’lar, bu bilgileri bilişim güvenliği ve istihbarat birimleriyle de paylaştıklarını açıkladı. www.ayyildiz.org internet sitesinden yapılan açıklamada “Son 3 gündür Türkiye’yi siber savaşla tehdit eden Anonymous adlı hacker grubu, Türkiye’ye saldırı kararı aldığı gün tarafımızdan büyük bir siber saldırıya uğradı ve server’ları çöktü. Ne yapacaklarını şaşıran grup ‘free’ yani ücretsiz sayfadan yayın yapmaya başladı. Bunu ise hack’lenme korkuları ile yaptılar. Bu grup daha sonra basını kandırmak için kendilerinin sayfalarına yoğun girişten dolayı sayfalarının kapandığı yalanını ortaya attı. Buna sadece bu işleri bilmeyenler inandı, bizler ise güldük ve saldırılarımıza devam ederek Google’dan bu grubun girişini yasaklattık. ” denildi.

HÜRRİYET

---

GRUP KİMLERDEN OLUŞUYOR?
2003’ten bu yana aktif olan grup, kimliği gizli birçok internet kullanıcısından oluşuyor. Bu grubu genç bir internet tutkununun 4Chan adlı forumla başlattı. Grup özellikle internet üzerinde serbest bilgi paylaşımının ve iletişimin engellendiği durumlarda toplu eylemler gerçekleştiriyor. Anonyomus sisteminde 100 bine yakın bilgisayar olduğu belirtiliyor.

Bu grup 2008’den bu yana internet özgürlüklerini kısıtlayan devlet ve kurumlara karşı protesto ve duruşlarıyla  ‘demokrat-hackerlar’ olarak adlandırılıyor. Anonymous, ABD ’nin gizli diplomatik belgelerini yayımlayan WikiLeaks’e destek verdi. Paypal, Visa ve Mastercard gibi online ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı saldırı yaptı. Son olarak da Sony’nin online oyun sistemlerine büyük çaplı saldırılar düzenledi.

Neden bu maske?

Yüzlerini ve kimliklerini saklayan Anonymous grubu üyeleri,  “V for Vendetta” çizgi romanındaki  “V” karakterinin kullandığı maskeyi takıyor. Bu karakterin geçmişi ise 1605’te İngiltere’nin başkenti Londra’da Parlamento Binası’nı havaya uçurmakla görevli isim olan Guy Fawkes’a dayanıyor.

Operasyon dakika, dakika Twitter’da

Twitter’da gün boyu binlerce kullanıcı attıkları onbinlerce Tweet ile bu hareketin adeta bir parçası oldu. Eyleme dakikalar kala atılan Tweet sayısında ciddi artış yaşandı.

MİLLİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;