Korsanların gözü Türk TV'lerinde

Somalili korsanların Türk medyasını yakından izlediği ortaya çıktı

07 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

2.9 MİLYON LİRA MI ÖDENDİ?

Aden Körfezi’nde 8 Temmuz’da Somalili korsanlar, Horizon 1 adlı Türk gemisini 23 kişilik mürettebatıyla kaçırmıştı. Korsanlar gemiyi bırakmak için fidye istemişti.

Üç ay süren pazarlıkların sonunda önceki gün geminin sahibi Horizon Deniz Ticaret Taşımacılık korsanlarla anlaşmıştı. Şirketin korsanlara 2 milyon dolar (2.9 milyon lira) ödediği öne sürülmüştü.

FİDYE MİKTARI AÇIKLANMADI
Korsanların önceki gün serbest bıraktığı Horizon 1 gemisi, mürettebatıyla Gediz Fırkateyni eşliğinde Ürdün’ün Akabe Limanı’na doğru yola çıktı.

Gemi ve personeli 10 gün sonra İstanbul’da olacak. Horizon Denizcilik Şirketi yetkilileri dün İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında fidye miktarını açıklamaktan ısrarla kaçınarak “Maddi ve manevi fedakarlık yaptık” demekle yetindi.

KORSANLIK SEKTÖR YARATTI
Şirket yöneticisi Fatih Çalışkan “Geminin kaçırılmasından yarım saat sonra, özellikle İngiltere’den arayan birçok kişi korsanlarla aracı olmayı teklif etti. Korsanlık bir sektör yaratmış durumda. Biz aracı kullanmadık. Pazarlığı kendimiz yaptık” dedi.

Sülfür yüklü Horizon 1’in yükünün, rehin tutulduğu sürede gemiye zarar verdiği iddia edilmişti. Çalışkan, “Bu bir taktikdi. Gemiyi korsanların elinden daha çabuk kurtarabilmek için bunu kullandık ve başardık” diye konuştu.

İLGİNÇ PAZARLIK TAKTİĞİ
Avukat Nilgün Yamaner de korsanların 3 ay boyunca Türk medyasını yakından takip ettiğini belirterek şunları söyledi: “Kaçırılma olayının medyada gündemde tutulması korsanların fidye tutarını yükseltmesine neden oluyor. Bunu itiraf etmeliyiz.”

Korsanların, gemi personelinin yakınlarını arayarak ya da mesaj atarak pazarlıklar konusunda etkilemeye çalıştığı belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;