Korumalara 'one minute'

Korumalara 'one minute'

24 Eylül 2009, Perşembe 10:27
A A

Amerika Başkanı Obama’nın korumaları New York’ta Başbakan Erdoğan’ı ‘güvenlik’ gerekçesiyle otelden içeri sokmak istemeyince olay çıktı. Erdoğan’ın korumaları ile Obama’nın korumaları birbirine girdi. Yumruklaşmaya kadar vardığı öne sürülen gerginlikte, Erdoğan’ın Amerikalı bir korumanın elini tutarak geri ittiği iddia edildi.

OTELE YÜRÜYORLARDI

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği New York’ta önceki akşam eski Amerika Başkanı Clinton’ın Sheraton Otel’de düzenlediği bir konferansta konuşma yapacaktı.

Erdoğan’ın konvoyu otele 100 metre kala Amerikan gizli servis elemanlarınca durduruldu. Görevliler, Başkan Obama’nın otelden ayrılmak üzere olduğunu belirterek, güvenlik nedeniyle Erdoğan’ın konvoyunun otele kadar gitmesine izin vermedi. Bunun üzerine Erdoğan ve Türk heyeti otele yürüyerek gitti.

New York'tan dünyaya dostluk açılımı

KONFERANSA KATILMAYIP DÖNDÜ

Otele kısa bir mesafe kala Obama’nın korumaları, Erdoğan ve beraberindekileri güvenlik gerekçesiyle bir kez daha durdurdu. Bu duruma Türk korumalar karşı çıktı.

Bunun üzerine Türk korumalar ile hepsi gizli servis ajanı olan Obama’nın korumaları arasında yumruklaşmaya varan itiş-kakış yaşandı. Başbakan Erdoğan’ın bir Türk korumanın yakasını tutan Amerikalı korumaya çok kızdığı ve elini tutup ittiği iddia edildi. Bu itiş-kakıştan sonra Erdoğan konferansa katılmayıp Plaza Otel’e geri döndü.

CLİNTON ARAYIP ÖZÜR DİLEDİ

Amerikan gizli servisinden yapılan açıklamada, olayın dil anlaşmazlığından meydana geldiği öne sürüldü. Washington Times gazetesi, Türk diplomatların Obama için uygulanan güvenlik çemberini yarıp otele giriş yapmak istediğini, o sırada gizli servis elemanları ile güvenlik güçlerinin davetsiz misafirleri Obama’nın limuzininden uzaklaştırmak istediğini yazdı. Olaydan sonra Erdoğan’ı korumakla görevli tüm Amerikalı güvenlik güçleri değiştirildi.Clinton, Erdoğan’ı arayıp özür diledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;