Köşk'te telekulak zirvesi

Cumhurbaşkanı Gül'ün bugün iki önemli konuğu olacak ve Türkiye'nin gündem maddelerinden biri olan 'telekulak' iddiaları Köşk'te konuşulacak

Köşk'te telekulak zirvesi

Yargıtay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan yargıda telekulak krizine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül el attı. Gül, bugün Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı ile ayrı ayrı görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, saat 10.30'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i saat 11.30'da da Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile biraraya geldi.

'YANLIŞ GÖRDÜKLERİMİZİ BİLDİRDİK'

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeyle ilgili "Herhalde Sayın Cumhurbaşkanı sadece bilgi edinmek istedi bu konularla ilgili. Biz de Yargıtay olarak, Yüksek Mahkeme olarak görüşlerimizi ve yanlış gördüğümüz şeyleri bildirdik" dedi.

"Görüşme kısa sürdü görüş ayrılığı mı var?" sorusuna Gerçeker, "Görüş ayrılığı meselesi değil, biz sadece kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz hususları kendisine bildirdik" yanıtını verdik. "Cumhurbaşkanı’nın size yanıtı ne oldu?" sorusu üzerine Gerçeker, "Onu herhalde kendileri açıklarlar" dedi.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıdaki dinlemelerle ilgili açıklamaları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın dinlemelerle ilgili AK Parti hakkında başlattığı incelemeye ilişkin sözlerinin" hatırlatılması üzerine Gerçeker, Erdoğan’ın bu konuşmasını dinlemediğini söyledi.

Gerçeker, "Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, dinleme yasal olarak da yapılabilir. Ama eğer o yasal olarak yapılan dinleme hukuka uygun değilse, temel hak ve özgürlükleri zedeleyici nitelikte ise mutlaka o yasaların da ilgili mevzuatın da değiştirilmesi gerekir. Bunları da iyi değerlendirmek lazım" diye konuştu.