Köy köy gezip kalp masajı yapmayı öğretiyor

Erzincan'da görev yapan Doç. Dr. Mutlu Vural köylere gidip vatandaşlara kalp masajı yapmayı öğretiyor. Hedefi 10 bin kişiye ulaşmak!

20 Kasım 2012, Salı 11:36
A A

Erzincan'da Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2 yıl önce göreve başlayan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Vural, geçen yılın sonunda ’Kalp Projesi’ne başladı. Üzümlü ilçesinde Merkez camide cemaate kalp projesi hakkında bilgi veren ve kalp masajının önemini anlatan Doç. Dr. Vural , kalp krizi geçiren bir insana nasıl masaj yapılmasını gerektiğini gösterdi.

Vatandaşlara maket üzerinde kalp masajının nasıl yapılması gerektiğini anlatan ve uygulama yapan Doç. Dr. Vural "Hedefimiz kalp damar hastalıklarını önlemek ve ani kalp durmasında sağ kalımı arttırmak. Bu projeyi Erzincan’da gerçekleştirdikten sonra ulusal bir marka haline getirmek de istiyoruz " dedi. 

'İMAM VE ÖĞRETMENLERDEN DE DESTEK ALDIK'

Erzincan’da 10 bin kişiye kalp masajı öğretmeyi hedeflediğini söyleyen Doç. Dr. Vural "Bu sayede sokakta birinin kalbi durduğunda, ambulans gelene kadar bilinçli bir müdahale olacak. Böylece hayata dönme oranı artacak. Biliyoruz ki ülkemiz şartlarında hastane dışında gerçekleşen ani kalp durmalarında hayatta kalma oranları yüzde 1. Ama hastane içinde gelişirse bu oran yüzde 90’a çıkıyor" dedi.

Gelişmiş ülkelerin başarılarının hastane dışında yüzde 15 olduğunu belirten "Projemizi Erzincan’ın ardından Türkiye’ye uyarlamayı düşünüyoruz. Türk Kardiyololoji Derneği’nden de destek alıyoruz. Köy köy geziyor ve projemizi anlatıyoruz. İmam ve öğretmenlerden destek aldık. Daha yapacağımız çok şey var" diye konuştu.

Recep Demirci/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;