Koyunla seyahat 6 lira

Koyunla seyahat 6 lira

18 Kasım 2009, Çarşamba 12:17
A A

Şanlıurfa'da, kurban bayramına sayılı günler kala, kurbanlık koyunlar kent merkezindeki hayvan pazarına otobüs, minibüs ve otomobil koltuklarında taşınıyor. Köylerden yolcular ile birlikte aynı minibüs ve otobüslerle şehre gelen koyunlardan mesafenin uzunluğuna göre 3-6 lira ücret alınıyor.

Şanlıurfa'da geçimini hayvancılıkla sağlayan besicilerin dört gözle beklediği kurban bayramının yaklaşması üzerine Eyyübiye Mahallesi'nde bulunan Hayvan Pazarı'na da canlılık geldi. Her gün yüzlerce koyun, sığır ve dana köylerden kamyonet, otobüs, minibüs ve otomobillerle konforlu bir yolculuğun ardından hayvan pazarına getiriliyor. Bayram öncesi kurbanlıklara büyük önem veren besiciler, hayvanlara zarar gelmemesi için her türlü masrafa da göğüs geriyor. Soğuk havada hayvanların hastalanmaması için üstü açık araçlara rağbet göstermeyen besiciler, koyunlarını birlikte bindikleri otomobil, otobüs ve minibüsleri ile pazara ulaştırıyor.

KOYUN BAŞI YARI ÜCRET

Koyun koyuna yolculuğun yaşandığı Şanlıurfa'da, besiciler köylerinde yetiştirdikleri koyunları satmak için hayvan pazarına köyden hareket eden minibüs ve otobüslerle taşımayı tercih ediyor. Bu yolculuklarda otobüs ve minibüs sürücüleri, sahibinden koyunların yolculuk masrafı olarak yolcu ücretinin yarısını talep ediyor. Köyden gelen minibüs ve otobüslerin hayvan pazarına gelmesinin ardından, koyunlar sahipleri tarafından teker teker araçlardan indirilip pazara götürülüyor. Yolun uzaklığına göre koyunlarının pazara ulaştırılması için 3 ile 6 lira arasında ücret ödediklerini anlatan besiciler, "İmkanı olanlar koyunlarını kendi arabalarının arka koltuk ve bagajlarında pazara taşıyor. Ama bizim hem arabamız yok, hem de koyunlarımız az sayıda olduğu için kamyon veya kamyonet kiralamaya kalksak zarar ederiz. Bunun için bizler, elimizdeki birkaç koyunu satmak için şehre köyden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Koyunlarımızı, yarı ücret ödeyerek otobüs ve minibüsler ile pazara taşıyoruz. Böylece hem hayvanlarımız hasta olmuyor, hem de birlikte yolculuk yaparak sürekli gözümüzün önünde tutmuş oluyoruz. Tek şikayetimiz ise koyunlardan alınan ücretin yüksek olmasıdır" dedi.

Sabah erken saatlerde pazara getirilen kurbanlıklar, burada sıkı bir pazarlığın ardından yeni sahiplerinin olurken, zaman zaman kaçmaya kalkışan hayvanlar ise kısa kovalamacaların ardından yakalanıyor. Öte yandan yaklaşan bayram öncesi, kurbanlık danaların fiyatları 2 bin ile 4 bin lira, koyunların kilosu ise 6 ile 8 lira arasında değişiyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;