Kral Yolu açılıyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gümüşlük Beldesi'nde sahilden 200 metre açıktaki Tavşan Adası ile beldeyi bağlayan ve suların çekilmesiyle ortaya çıkan Antik Myndos Kenti'ne ait 3 bin 500 yıllık Kral Yolu, onarılarak turizme açılacak

05 Nisan 2011, Salı 10:53
A A

Kazı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, "Suların çekilmesiyle bir tarih ortaya çıktı" dedi.

Bodrum’a 18 kilometre uzaklıktaki Gümüşlük’te, her yıl yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret ettiği ve 2007 yılının ocak ayında suların aniden çekilmesiyle ortaya çıkan 150 metre uzunluğunda 1.5 metre genişliğindeki Kral Yolu’nun onarılarak turizme açılacağı belirtildi.

Kazı Başkanı Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde yapılan kazı çalışmalarında Tavşan Adası’nda eski bir kilise, din adamlarına ait mezarlar, antik Myndos Kenti’nin sur duvarlarının gün ışığına çıkarıldığını da hatırlattı.

Prpf.Dr. Şahin, "Kral Yolu’nu onararak gelen turistlerin Tavşan Adası’na kolaylıkla gitmelerini sağlayacağız. Yolun altından açacağımız su kanallarıyla Gümüşlük Limanı’na su sirkülasyonu kazandırıp temiz kalmasını sağlayacağız. 3 yıl içinde kazı çalışmaları tamamlayarak, Hıristiyanlığın yayılmasında önemli bir mekan olan ada tam bir açık hava müzesi gibi olacak" diye konuştu.

Tur rehberi Leyla Topal da tarihi mekanlarını turizme kazandırılması bölgeye gelen turistler için çok önemli olduğunu belirtti. Topal, "Açık hava müzesi haline gelecek Tavşan Adası’nı ziyaret edecek turist sayısında patlama olur" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;