Kredi kartlarına kurye hortumu

Kredi kartı dağıtımı yapan kuryelerin, kredi kartı zarflarını açarak elde ettiği bilgilerle hesaptan para çektiği iddia edildi

Kredi kartlarına kurye hortumu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan gelen 'izinsiz harcama' şikayetleri üzerine çalışma başlattı. Yapılan incelemede bütün şikayetlerin aynı ilçeden geldiği tespit edildi.

TEFECİLİK KAYDI VAR

Bankalarla görüşen bilişim polisi o ilçeye kredi kartı dağıtımı yapan kurye şirketinin bilgilerini aldı. Dağıtımı yapan kuryeleri takibe alan polis, tefecilik suçundan kaydı olan Cemil B.'yi ve kuryeler Yüksel B. Ramazan Z.'yi tespit etti.

TESLİMATTAN 1 HAFTA SONRA VURGUN

Edinilen bilgiye göre, şebeke işlemlerini Perpa Ticaret Merkezi'nde kiraladığı ve turizm şirketi adı altında açtığı bir paravan şirketten yürütüyor. İstanbul'da bir kurye şirketinde çalışan Yüksel .B., ve Ramazan .Z. isimli iki kurye kendilerine verilen ve içinde kredi kartı bulunan zarfları açıyordu. Kredi kartının ön ve arka yüzündeki bütün bilgiler bir not defterine kaydediliyordu. Kredi kartı sahibine teslim edildikten bir hafta sonra internet üzerinden müşteri bilgileri kullanılarak kendi şirketlerinden mal satılıyordu.

67 BİN LİRA HORTUMLADILAR

Böylece kart sahibi kendilerinden mal satın almış gibi gösterilerek paralar kendi hesaplarına yatırılıyordu. Şüphelilerin bu yöntemi kullanarak 1 Haziran - 7 Haziran 2010 tarihleri arasında 67 bin 724 TL elde ettiği ve 21 bin 648 TL tutarında işlem yapılmaya çalışıldığı ancak gerçekleştirilemediği tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen bilişim polisi, düzenlediği operasyonda kurye olan Yüksel B., ve Ramazan Z., ile paravan şirketin sahibi C.T.,'yi gözaltına aldı. Soruşturma kapsamında bir kişinin de arandığı öğrenildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 3 zanlı Şişli Adliyesi'ne sevk edildi.

Sinan BİLGİLİ, İstanbul - DHA