Kritik görev için seçim bugün

Türban konusunda AKP'ye yönelik sert açıklamalar yapan Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'nın yerine gelecek isim için bugün Yargıtay'da “aday seçimi” yapılacak

28 Nisan 2011, Perşembe 07:51
A A

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın görev süresi doluyor. Yargıtay’da bugün yapılacak seçim sonunda belirlenecek 3 adaydan biri Cumhurbaşkanı Gül tarafından Yargıtay Başsavcısı olarak atanacak. Seçimde, Yargıtay’a yeni seçilen 160 üyenin oylarının belirleyici olması bekleniyor.

Yalçınkaya’nın yerine Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda aday belirleme seçimi bugün yapılacak. Yargıtay Kanunu, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nun başsavcı adaylarını belirlemek için, başsavcının 4 yıllık görev süresinin dolacağı tarihten “en az 20 gün önce” seçim yapılmasını öngörüyor.

Seçimde en çok oyu alan beş üye, başsavcı adayı gösterilmiş olacak. Oylama sonucu, liste halinde Yargıtay Birinci Başkanlığı’nca Cumhurbaşkanı Gül’e 5 üyenin ismi sunulacak.

Gül, 15 gün içinde adaylardan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçecek. Yeni seçilecek Başsavcı, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa, 4 yıl görev yapacak.

Başsavcılık için şu ana kadar Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri Erdal Gökçen, Hakkı Manav, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Başkanı Celal Altunkaynak ve Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil aday olduklarını bildirdi. Ancak Yargıtay üyeleri, adaylığını açıklamayan üyelere de oy verebilecekler.

CEMİL ÇİÇEK'İN MÜSTEŞAR ADAYI

Başsavcılık için yargıda etkili konumlarda bulunmuş isimlerin yarışacak olması dikkat çekiyor. Adaylardan Hakkı Manav, Adalet Bakanlığı’nın Müsteşar yardımcılığı ve başmüfettişlik başta olmak üzere çeşitli kademelerinde uzun süre görev yapmıştı.

Manav’ın ismi, Cemil Çiçek’in Adalet Bakanı olduğu dönemde bakanlık müsteşarlığı için geçmiş ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kararnameyi imzalamadığı iddia edilmişti.

Erdal Gökçen İstanbul DGM Başsavcısı olarak görev yapmıştı. 2000’de Yargıtay üyeliğine seçilen Gökçen, İstanbul’da görev yaptığı dönemde Susurluk soruşturmasının çeşitli aşamalarında da görev yapmıştı.

Eski YSK üyesi Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Hasan Erbil ise Erzurum Başsavcılığı görevini yürütürken Yargıtay’a seçilmişti. Erbil, önceki seçim döneminde, Yargıtay kontenjanından Yüksek Seçim Kurulu üyeliği yapmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;