Kritik kongre

AK Parti, 3'üncü Olağan Kongresi'ni bugün yapıyor. Siyasi uzmanlara göre bu 'sıradan' değil 'çok önemli' bir kongre olacak

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

AK Parti, 3’üncü Olağan Kongresi’ni bugün, Ankara’da ASKİ Spor Salonu’nda yapacak. Tayyip Erdoğan’ın tek genel başkan adayı olarak katılacağı kongrede partinin yeni yönetimi de belirlenecek. Siyaset kulislerinde Erdoğan’ın yeni parti yönetimiyle erken genel seçime gideceği öne sürülüyor. Siyasi uzmanlar buna neden olarak da kamuoyunda Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım tartışmalarının yarattığı gerginliği ve dünyayı kasıp kavuran ekonomik krizi neden gösteriyor.

2011 ZOR GEÇECEKEkonomistlere göre Türkiye 2010’da ekonomik krizin etkisini daha az hissedecek. İşsizlik 2011’de daha da artacak. Erdoğan’ın bu nedenle ekonomik veriler daha olumluyken seçime gideceği öne sürülüyor. Siyasi uzmanlara göre, Erdoğan’ı erken genel seçime götürecek bir başka neden ise demokratik açılım. AK Parti, 2007’deki genel seçimde Kürt kökenli seçmenin yoğun olduğu bölgelerde oyları DTP’yle paylaşmıştı. Ancak 2009’daki genel seçimde DTP, AK Parti’yi geçmişti.

HEDEF: ÇANKAYA

Özellikle Batı bölgelerinde açılıma olan öfkenin günden güne artması seçmenin MHP’ye ilgisini artırdı. Uzmanlara göre, geçen her dakikanın oy kaybına neden olduğunu gören Erdoğan, bir an önce erken genel seçime gitmek istiyor. Uzmanlar, 2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimini de Erdoğan’ın erken genel seçim nedenleri arasında sayıyor. 2012’de cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek. Olası erken seçimde AK Parti yine birinci olursa Erdoğan, Çankaya Köşkü’ne çıkmak için aday olabilir.

AK PARTİ MAVİ-BEYAZ

Türkiye’nin 39’uncu partisi olarak, 14 Ağustos 2001’de siyasi hayattaki yerini alan ve 3 Kasım 2002 seçimleri ile 22 Temmuz 2007 seçimlerinde tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kongresine aralarında başbakanların da bulunduğu 80 kadar yabancı konuğun katılması bekleniyor.

Kongrenin ana kavramı “Biz birlikte Türkiye’yiz” olacak. Salon beyaz ve mavi renklerle süslendi. Salonda “Daima birlikte, daima ileri”, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” pankartları yer alacak. Kongrede, müzisyen Özhan Eren’in AK Parti 3. Büyük Olağan Kongresi için bestelediği “Işık Buradan Yükselir” adlı şarkı çalınacak. Ayrıca AK Parti’nin 7 yıllık icraatını anlatan bir film gösterilecek.

Bu arada, salonun dışına partililer için ikram çadırları ve 100 civarında da seyyar tuvalet kuruldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;