Kriz, estetik operasyonları teğet geçti

Amerika'da 50 yaşın altındaki kadınların arasında yapılan bir araştırma dünya çapındaki krizin kozmetik ve estetiği kesinlikle teğet geçtiğini gösteriyor

01 Ekim 2009, Perşembe 15:18
A A

Araştırmaya katılan 18-34 yaş arasındaki kadınların yüzde 63’ü ile 35-49 yaş arasındaki kadınların yüzde 73’ü ekonomik krize rağmen estetik merkezlerine gitmeyi sürdürdüklerini ve yaşlanma karşıtı tüm kozmetik ürünleriyle beraber medikal estetik ve plastik cerrahideki yenilikleri takip ettiklerini ifade ediyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre ankete katılan kadınların yüzde 44’ü düzenli olarak botox yaptırıyor. E-Poll Pazar Araştırması ve Amerikan Televizyonu Oxygen Media’nın ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonucunu değerlendiren Plastik Cerrah Dr. Gilbert Lee, ekonomik krize rağmen plastik cerrahi operasyonlarına ilginin artarak sürdüğünü söylüyor.

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin son araştırmasına göre 2008 yılında ülkede botox yaptıran kadınların sayısı yüzde 8 arttı. Botoxun popülerliği hızla yükselirken yine araştırma sonuçlarına göre bin kadın arasında 18-34 yaş aralığında olanlardan yüzde 22’si göğüs büyütme ameliyatını duyunca pırlanta yüzüğü elinin tersiyle itiyor.

Kariyer mi, güzellik mi, yatırım mı?

18-34 yaş arasındaki kadınların verdiği cevaplardan çıkan ilginç sonuçlardan biri ise Paris Seyahati mi?, Paris Hilton’un vücudu mu? sorusuna verilen yanıt. Kadınların yüzde 90’ı seyahati tercih ediyor.

Yine aynı yaş grubundaki kadınların yüzde 68’i Katie Holmes'un görünüşü yerine Amerikalı ünlü gazeteci Katie Couric'in kariyerini tercih ediyor. 34-49 yaş arasındaki kadınlar arasında tercih yapma zorunluluğu olduğunda sadece yüzde 23’ü 10 bin dolarlık yatırımı değil de 10 bin dolar değerindeki estetik ameliyatı tercih ediyor.

Türk kadını güzelleşmeyi bırakmıyor Araştırmayı değerlendiren Este Klinik’ten Estetik plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar, Türk kadınlarının son 5 yılda Plastik Cerrahi ve medikal estetikle ilgili sağlıklı bilgileri edinerek düzenli bir şekilde gerek yaşlanmayı önlemek ve gerekse vücutlarını güzelleştirmek için özellikle burun estetiği, göğüs büyütme ve botoxu ekonomik krizin öne çıktığı 2008 ve 2009 yıllarında da tercih etmeyi sürdürdüklerini ifade ediyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;