Krize ortak çözüm

10 bin üyesi adına ortak satın alma platformu kurduklarını belirten İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Tanrıverdi, “12 tedarikçi firma ile anlaşma yaptık. Üyelerimizin girdi maliyeti yüzde 3 ile yüzde 75 arasında azalacak” dedi

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

MALİYET YÜZDE 75 AZALACAK

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) üyeleri, girdi maliyetini azaltmak için yeni bir oluşumu hayata geçirdi. İTKİB’e üye 10 bin firma, belirlenen tedarikçilerden ortak alım yapacak. İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, ortak satın alma platformuyla (OSAP) şirketlerin maliyetlerinin yüzde 3 ile 75 arasında düşeceğini söyledi. Üye şirketler sudan akaryakıta, teknoloji marketlerden altyapıya kadar 12 dalda ucuz hizmet alacak.

ŞİMDİLİK 180 FİRMA KAYITLI

İTKİB OSAP’ın tanıtım toplantısında konuşan Hikmet Tanrıverdi, uygulamadan şimdilik 180 firmanın yararlandığını, yıl sonu üye hedeflerinin 700, 2010 hedeflerinin ise 2 bin firma olduğunu ifade etti. Tanrıverdi “Akaryakıttan kargoya, iletişimden yapı ve teknoloji marketlere, içme suyundan bilişim altyapısına kadar pek çok dünya markasıyla anlaşma yaptık. Maliyet kalemlerinde büyük düşüş olacak. Firmalar, özel tedarik koşullarından faydalanacak” dedi.

KALEMLERİ ANKETLE BULDULAR

İTKİB üyesi 300 firma ile yapılan anket sonucunda gider kalemlerini ve anlaşma yapılacak sektörleri belirlediklerine dikkat çeken Tanrıverdi şöyle konuştu: “İTKİB OSAP’a dahil olan firmalar, tüketim miktarlarına göre değil tedarikçilerimizle yaptığımız indirim anlaşmaları çerçevesinde oluşan rakamlara göre alım yapacaklar. www.itkibosap.com.tr adresinden sisteme ücretsiz üye olunabilecek. Bu proje, büyüklüğü ve avantajlarıyla Türkiye’de ilk.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;