Küba internet kafeyle tanıştı!

İnternete sadece kamuda ve iş yaşamında izin veren Küba bir "ilk"e daha izin verdi. Küba'nın başkenti Havana'da ilk defa bir internet kafenin açılmasına onay çıktı. Küba'da eve internet bağlama hakkı sadece yabancılara tanınıyor.

13 Mart 2015, Cuma 13:17
A A

"İnternete sadece kamuda ve iş yaşamında izin veren Küba bir "ilk"e daha izin verdi. Küba'nın başkenti Havana'da ilk defa bir internet kafenin açılmasına onay çıktı. Küba'da eve internet bağlama hakkı sadece yabancılara tanınıyor.

"Küba'nın başkenti Havana'da açılan internet kafeye gençler büyük ilgi gösteriyor. Küba'da tanınan bir sanatçı olan "Kcho"nun açtığı internet kafeye uğrayanlar, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine giriyor ya da internet aracılığıyla yabancı ülkelerdeki akrabalarıyla sohbet ediyor.

"Dünyadaki örnekleriyle karşılaştırıldığında internet hızı oldukça düşük ancak Kübalı gençler yine de bu uygulamadan oldukça memnun. Amerikan yaşam tarzına ilgi duyan 20 yaşındaki Adonis Ortiz, "Bulduğum her fırsatta buraya geliyorum" dedi. Boynunda Amerikan bayrağının renklerinden oluşan bir bandana taşıyan Ortiz, ABD'de yaşayan ve 9 yıldır görmediği babasıyla görüntülü konuşmaktan hoşlanıyor.

"Fidel Castro ve Küba hükümetiyle yakın bağlantısı olan "Kcho" internet kafe açma iznini Kültür Bakanlığı'ndan aldığını söyledi. "Wi-Fi" hizmetini kişisel internet bağlantısından sağladığını belirten "Kcho" hızın ise "2 mbps" olduğunu belirtti.

""Kcho" söz konusu hizmetin kendisine maliyeti konusunda açıklama yapmaktan kaçındı ancak Küba'da ADSL bağlantısı aylık 900 dolara mal oluyor.

Küba'ya internet alt yapısıın ise Venezuela sağlıyor. Venezuela'nın denizaltından sağladığı fiber-optik kablolar sayesinde ülke Ocak 2013'ten itibaren online olmaya başladı.