Kuddusi Okkır davası kabul edildi

Kuddusi Okkır davası kabul edildi

12 Ekim 2009, Pazartesi 17:36
A A

Ergenekon tutuklusuyken kansere yakalanan ve tahliye edildikten 5 gün sonra yaşamını yitiren Kuddusi Okkır'ın ölümünde ihmali bulunan 15 doktorun yargılanması için hazırlanan  iddianame Tekirdağ 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında 23 Haziran 2007'de tutuklandıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle 1 Temmuz 2008'de tahliye edilen işadamı Kuddusi Okkır, tahliyeden 5 gün sonra tedavi gördüğü Edirne'deki Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü'nde hayatını kaybeti. Okkır'ın ailesinin 'Hastalığın geç teşhis edildiği ve gerekli tedavinin yapılmadığı' iddiası üzerine Adalet Bakanlığı soruşturma açtı.

Teftiş Kurulu, hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verirken, hastanelerle ilgili soruşturma dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Ancak idare kurulu İstanbul'daki doktorlara soruşturma açılmasına izin vermedi. Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde görevli 15 doktor hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili Tekirdağ Valiliği'nin izin vermedi. Bunun üzerine Savcı Hasan Çakıcı ve Okkır ailesinin avukatının itirazı sonucu bu karar İdare Mahkemesi'nce kaldırıldı.

      Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı Hasan Çakıcı bu karardan sonra görevli doktorlar hakkında 20 Haziran 2009'da 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Ancak mahkeme, 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasını öngören 'Görevi kötüye kullanma' suçunu işledikleri iddia edilen sağlık personeline atılı suçun maddi unsurlarının gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için Okkır'a ait tüm belgelerin Adli Tıp Kurumu Başkanlığı veya tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna gönderilerek rapor alınmasını isteyerek iade etti. 

 Savcı Çakıcı, bilirkişi atanıp raporun alınması yetkisinin mahkemelere ait olduğunu, bilirkişi raporunun yer almamasının iade sebepleri arasında olmadığını ve dosyada 3 kişilik bilirkişi heyeti raporunun bulunduğunu belirterek iade kararına itiraz etti. Savcının iddianamesinin iadesine yaptığı itiraz Tekirdağ 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, suçun sübutu için bilirkişi raporu olmaksızın iddianame hazırlanmasına yönelik iade gerekçesini" haklı bularak itirazı reddetti.

İddianameyi hazırlayan Savcı Çakıcı, kanun yararına bozma talebiyle 27 Temmuz 20009'da dosyayı Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Yerel mahkemenin verdiği kararı 2 aylık süre içinde inceleyen Adalet Bakanlığı, dosyada eksik olmadığını belirleyerek dosyayı tekrar Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Dosyayı inceleyen savcılık bakanlığın dosyada eksik olmadığı görüşünü de göz önüne alarak iddianameyi tekrar 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

İddianameyi yeniden inceleyen mahkeme bakanlığın görüşünü de göz önünde bulundurarak iddianameyi kabul etti. İddianameyi kabul eden 3. Asliye Ceza Mahkemesi dava için tarih verdi. Okkır'ın ölümünde ihmali bulunan 15 doktor 12 Kasım 2009 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İddianamede Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar 15 doktor O.E., Ş.T.A., E.A., S.T., I.H.T., O.T., H.U., T.E., A.T., B.U., Ö.M.T., A.G., H.I., ve S.A. ile Tekirdağ Göğüs Hastanesi'nde görevli M.M. hakkında usulüne uygun muayene yapmadıkları ve muayene sonuçlarını uygun kaydetmedikleri gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;