Kül bulutu Türkiye'de

Kül bulutu Türkiye'de

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İzlanda’daki volkanik kül bulutunun etkili olması nedeniyle, TSİ 15.00 itibariyle Çanakkale Boğazı ve Trakya üzerinde 4 saatlik bir zaman süresince uçuş yasağı getirdi.

THY’NİN İSTANBUL-ÇANAKKALE SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Çanakkale uçak seferleri, İzlanda’daki volkanın yaydığı kül bulutları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi. Alınan bilgiye göre, THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan bugün saat 16.15’te yapılması gereken TK 2586 Çanakkale seferi ile Çanakkale’den İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 19.00’da yapılması gereken TK 2587 seferi, kül bulutlarının yol açtığı 4 saatlik uçuş yasağı nedeniyle yapılamayacak.

TÜRKİYE’DE 24 SAAT İÇİNDE BİR VOLKANİK KÜL RİSKİ BULUNMAMAKTADIR"

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’de 24 saat içinde bir volkanik kül riski bulunmadığını bildirdi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda’daki Eyyafyallayöküll yanardağı kül püskürtmeye
devam ediyor.

Kül bulutunun Atlantik ve İrlanda üzerinde yoğun olduğunu ifade eden yetkililer, volkanik kül bulutunun Grönland, İzlanda, Kuzey Atlantik, Portekiz ve Fas’ın batısı arasında kalan büyük bir bölge ile zamanla Portekiz’in güneyi, İspanya’nın güney ve doğusu, İsviçre, Almanya’nın güneyi, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İtalya’nın kuzeyi, Hırvatistan’ın batısı, Baltık ülkeleri, Polonya’nın kuzeyi ile Belarus’un batısında etkili olmasının beklendiğini söyledi.

"Türkiye’de 24 saat içinde bir volkanik kül riski bulunmamaktadır" diyen yetkililer, volkanik patlamaların etkisi model ve uydu görüntüleri ile takip edilerek, atmosferik sirkülasyon ve önümüzdeki periyotlarda üst seviye rüzgarlarının yön ve şiddetindeki değişiklikler dikkate alınarak, yeni değerlendirmelerin yapılacağını da kaydetti