Kurban kesiminde büyük tehlike

Kesimi yapılan kurbanlık hayvanın parazit olduğu fark edilen iç organlarının iki metre derinlikte çukura gömülmesi ve kireç dökülmesi gerektiği belirtildi

25 Kasım 2009, Çarşamba 10:35
A A

Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Fındık, kurban kesiminde sağlık açısından dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Kurban kesim yerlerini organize etmek, ulaşım ve hijyenini sağlamanın belediyelerin başlıca görevi olduğunu hatırlatan Fındık, kesimlerin veteriner hekimler gözetiminde ve ehil kasaplar tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

PARAZİTLİ HAYVANLARDA BÜYÜK TEHLİKE


Hayvanlardaki parazitli organlara kesim sırasında dikkat edilmemesi halinde paraziter hastalıkların yayılması açısından tehlike oluşturabileceğine işaret eden Fındık, şunları kaydetti: "Sağlık kontrolü yapılan hayvanda parazit olup olmadığı anlaşılır. Bu hayvanların normalde satılmasına izin verilmemelidir. Ancak kesimi yapılan ve iç organları hastalıklı çıkan hayvanların bu organlarının bertarafı dikkatlice yapılmalıdır.

Bunların veteriner hekimler tarafından kontrolünün yapılıp uygun şekilde bertaraf edilmesi ve özellikle çevredeki sokak köpeklerine yedirilmemesi gerekir. Aksi taktirde hastalık köpekler dışkısı ile yayılacaktır.

Kesimde iç organlarında parazit olduğu fark edilen kurbanlıkların bu organlarının 2 metre derinlikte çukura gömülmesi ve üzenine kireç dökülmesi gerekir. Yasal düzenlemede bu şekildedir."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;